Strona główna Choroby Rehabilitacja po bajpasach – co warto wiedzieć?

Rehabilitacja po bajpasach – co warto wiedzieć?

Autor: dr Izabela Bochenek

Odpowiednia, dieta, unikanie używek, ćwiczenia oddechowe i nordic walking… Jak wygląda rehabilitacja po bajpasach? Co warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Rehabilitacja po bajpasach – co warto wiedzieć?

Rehabilitacja odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego, kto przeszedł operację. Także w przypadku schorzeń związanych z układem krwionośnych konieczne jest, by ćwiczyć zgodnie z zaleceniami lekarza, nie tylko po operacji, ale i przed nią.

Tzw. rehabilitacja przedoperacyjna jest konieczna po to, by przygotować pacjenta do kilkugodzinnego zabiegu, a także ułatwić mu późniejsze funkcjonowanie. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, a także zredukować stres pooperacyjny. Do operacji pacjenta kwalifikuje kardiolog lub kardiochirurg. Jak wygląda rehabilitacja pooperacyjna?

Jak wygląda rehabilitacja po bajpasach?

Aby nie dopuścić do powikłań pooperacyjnych, takich jak zakażenie rany, zawał serca, krwawienie z bajpasów, czy zatorowość płucna, konieczna jest właściwa rehabilitacja. Należy prowadzić higieniczny tryb życia, unikać stresu, porzucić nałogi, a także wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne.

Rehabilitacja po bajpasach to przede wszystkim ćwiczenia zapobiegające odleżynom, zatorom oraz powikłaniom płucnym. W pierwszym okresie po operacji należy wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia kończyn, a więc takie aktywności fizyczne, które nie będą nadmiernie rozciągać zrastającej się klatki piersiowej. Etap ten odbywa się w szpitalu, pod opieką lekarzy.

W drugim etapie, gdy klatka piersiowa już się zrośnie, pacjent zostaje odesłany do domu. Następnie należy przez kilka tygodni wykonywać ćwiczenia, które zbytnio nie obciążają organizmu, ale pomagają powrócić do kondycji. Etap ten może trwać od kilkunastu dni do nawet do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia.

W tym czasie zalecane jest na przykład

  • Pływanie
  • Jazda na rowerze stacjonarnym

Trzeci etap rehabilitacji, to ćwiczenia o większej intensywności, takie jak marsz oraz nordic walking. Rodzaj ćwiczeń zostaje dopasowany indywidualnie do kondycji pacjenta, a także do jego samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. Harmonogram ćwiczeń rehabilitacyjnych ustala się w oparciu o tzw. próbę wysiłkową.

UWAGA: Rehabilitacja po operacji typu by-pass powinna być prowadzona w konsultacji z kardiologiem. Do prawidłowej oceny rekonwalescencji konieczne są regularne wizyty u lekarza-specjalisty!