Strona główna Choroby Słabe krążenie krwi – 10 oznak, na które warto zwrócić uwagę

Słabe krążenie krwi – 10 oznak, na które warto zwrócić uwagę

Autor: dr Izabela Bochenek

Problemy z krążeniem krwi to powszechny problem, dotykający osoby w dorosłym wieku. Co powoduje słabe krążenie krwi? Jakie są najważniejsze objawy?

Słabe krążenie krwi – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Słabe krążenie krwi to problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Nieleczone może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów takich jak śledziona, wątroba czy mózg. Utrudniony przepływ krwi może powodować zawały serca, chorobę niedokrwienną, a nawet martwicę mięśnia sercowego.

Słabe krążenie krwi – 10 oznak, na które warto zwrócić uwagę

Nieodpowiednie krążenie krwi w organizmie wpływa na wiele narządów w ciele. Podejrzewasz, że masz słabe krążenie krwi? Oto najważniejsze oznaki, na które warto zwrócić uwagę, by zdiagnozować wstępnie swój problem.

#1 Obrzęki

Puchnięcie ciała, zwłaszcza na dłoniach i stopach może świadczyć o problemie z krążeniem krwi w nerkach.

#2 Żylaki

Żylaki i pajączki wokół stóp i kostek to bardzo charakterystyczny objaw słabego krążenia krwi.

#3 Sinienie skóry

Blada skóra to objaw, który może świadczyć o nieprawidłowym przepływie krwi

#4 Wypadanie włosów

Słabe krążenie można zaobserwować także na włosach i paznokciach, które w wynik złego przepływu krwi są pozbawione składników odżywczych.

#5 Osłabiony układ immunologiczny

Wraz ze zmniejszonym przepływem krwi maleje także odporność układu immunologicznego. Gojenie ran trwa wtedy dużej i o wiele łatwiej jest złapać różnego rodzaju infekcje.

#6 Zimne dłonie i stopy

Obniżona temperatura rąk i dłoni to jeden z charakterystycznych objawów problemów związanych z układem krwionośnym.

#7 Zmęczenie

Złe samopoczucie i uczucie zmęczenia wynika z niedoborów substancji odżywczych. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo przez ciało, dochodzi także do zaburzeń funkcji poznawczych i motoryki. Codzienne funkcjonowanie jest bardzo utrudnione.

#8 Dusznica bolesna

Pojawiające się przypadkowo uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej to także jedna z oznak nieprawidłowego krążenia krwi.

#9 Drętwienie kończyn

Do drętwienia kończyn najczęściej dochodzi w wyniku odkładania się w tętnicach złogów tłuszczu. Uczucie odrętwienia może trwać maksymalnie kilka minut, ale w przypadku nieodpowiedniego krążenia występuje przewlekle.

#10 Problemy z erekcją

Jednym z często bagatelizowanych objawów słabego krążenia krwi u mężczyzn są problemy z erekcją, wynikające z tego, że krew nie dociera do narządów rozrodczych.