Angioplastyka wieńcowa – jak się przygotować do zabiegu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Angioplastyka wieńcowa to zabieg polegający na udrożnieniu tętnicy wieńcowej. Zabieg ten jest stosowany między innymi w przypadku, gdy pacjent choruje na miażdżycę. Jak przygotować się do operacji?

Angioplastyka wieńcowa – na czym polega zabieg?

Angioplastyka wieńcowa (inaczej balonikowanie lub stentowanie) to zabieg udrażniania naczyń krwionośnych, stosowany w celu wyleczenie miażdżycy. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, przezskórnie (poprzez nakłucie pachwiny i tętnicy udowej) oraz pod kontrolą obrazu RTG. Aby udrożnić naczynie, do tętnicy wieńcowej wprowadzany jest cewnik ze specjalnym balonem.

Inny rodzaj zabiegu angioplastycznego to angioplastyka z implantacją stentu. W trakcie tego zabiegu w naczyniu umieszcza się niewielką stalową sprężynę, która wywiera nacisk na ściany tętnicy lub żyły i je udrażnia. Pacjenci ze wszczepionym stentem powinni przez dłuższy czas przyjmować leki przeciwpłytkowe, by zapobiec powstawaniu skrzeplin.

Angioplastyka wieńcowa – jak się przygotować do zabiegu?

Angioplastyka to zabieg wykonywany u osób ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca oraz miażdżycą. Operacja może także zostać zlecona w przypadku osób, które cierpią na ostry zespół wieńcowy lub zapobiegawczo, w celu uniknięcia zawału serca.

Jak się przygotować do zabiegu? Przed wykonaniem zabiegu choremu wykonuje się EKG, RTG, echo serca, test wysiłkowy oraz koronarografię – badanie mające na celu analizę tętnic oraz ocenę nasilenia zmian miażdżycowych. Pacjent otrzymuje także porcję leków przeciwkrzepliwych. Zanim przystąpi się do angioplastyki, wykonywane są standardowe badania, takie jak:

  • Morfologia krwi
  • Badanie moczu
  • Rentgen klatki piersiowej
  • Aby przystąpić do zabiegu, pacjent powinien być na czczo oraz wygolić dokładnie miejsca zabiegowe.

Przeciwwskazania do badania tętnic, to zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność nerek, ciąża, anemia, silne infekcje lub niedawno przebyty udar mózgu.

Angioplastyka a możliwe powikłania pozabiegowe

Angioplastyka wieńcowa to zabieg inwazyjny, możliwe powikłania po operacji, to:

  • Krwiaki
  • Zaburzenia rytmu pracy serca
  • Pękniecie ściany naczynia krwionośnego
  • Zawał serca
  • Udar mózgu

Wyżej wymienione powikłania występują bardzo rzadko.