Choroby układu krążenia u dzieci

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Choroby układu krążenia u dzieci można rozpoznać, przeprowadzając szereg specjalistycznych badań. Rozpoznanie niektórych wad jest możliwe już w trakcie życia płodowego. Jakie choroby mogą dotyczyć dzieci?

Choroby układu krążenia u dzieci

Choroby układu krążenia u dzieci, to przede wszystkim wrodzone wady serca. Niektóre z nich są diagnozowane na bardzo wczesnym etapie życia, inne mogą zostać zdiagnozowane dopiero w życiu dorosłym, ponieważ wcześniej nie dają objawów.

Do takich wad wrodzonych należy:

  • Ubytek w przegrodzie sercowej
  • Zwężenie zastawki pnia płucnego
  • Zwężenie zastawki aorty
  • Przetrwały przewód tętniczy

Schorzenia te dotykają średnio 1 na 100 dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. W samej tylko Polsce codziennie rodzi się kilkanaście dzieci z wadą serca, wiele z nich jest niegroźnych i nie wymaga leczenia operacyjnego.

U dzieci mogą także wystąpić:

  • Niewydolność krążenia
  • Kardiomiopatie
  • Szmery serca

Nie wszystkie z wyżej wymienionych chorób są groźne. Szmery w sercu mogą na przykład być niewinne i pojawiać się także u zdrowych dzieci. W przypadku zauważenia szmerów w sercu należy poddać się rutynowej kontroli u kardiologa. Aby wykluczyć możliwość wystąpienia groźnych zmian, stosuje się badanie echo serca.

Choroby układu krążenia – co je wywołuje?

Nie licząc wrodzonych wad, do powstawania chorób sercowo-naczyniowych najczęściej przyczyniają się złe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia. Ich rozwojowi sprzyja także otyłość, cukrzyca, stres, brak aktywności fizycznej oraz nadużywanie papierosów i alkoholu.

Najczęściej występujące choroby układu krążenia, to nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica, niewydolność układu krwionośnego oraz miażdżyca. Abym im zapobiec, trzeba przede wszystkim dbać o dobrą dietę. Co powinniśmy jeść?

Dieta na zdrowe serce

Dieta na zdrowe serce to dieta zbilansowana. Uboga w tłuszcze zwierzęce i puste kalorie. Zawierająca produkty pełnoziarniste. Na układ krążenia wpływają pozytywnie flawonoidy. Można je znaleźć między innymi w zielonej herbacie oraz cytrusach.

Aby cieszyć się zdrowym sercem, szczególnie wskazane są:

  • posiłki bogate w tłuszcze roślinne
  • błonnik pokarmowy
  • warzywa i owoce
  • chude mięso i ryby
  • nasiona roślin oleistych

To samo tyczy się także dzieci. Choroby układu krążenia u dzieci są znacznie rzadsze, gdy dbamy o odpowiedni styl życia pociechy. Prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna to klucz do sukcesu i zdrowego serduszka!