Odpowiednia, dieta, unikanie używek, ćwiczenia oddechowe i nordic walking… Jak wygląda rehabilitacja po bajpasach? Co warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
Bajpasy to pomosty naczyniowe, które wszczepia się pacjentowi, by poprawić ukrwienie jego serca. Najczęściej stosuje się je w leczeniu choroby wieńcowej, po to, by przywrócić prawidłowe krążenie utlenowanej krwi i uchronić serce oraz inne narządy przed groźnymi niedoborami (zarówno tlenu, jak i składników odżywczych).
Po bajpasach podnosi się znacznie komfort życia pacjenta, ponieważ zostaje przywrócony prawidłowy transport tlenu oraz substancji odżywczych do serca. Dzięki temu zabieg wszczepienia bajpasów wydłuża życie osoby chorej. Do operacji pacjenta kwalifikuje kardiolog lub kardiochirurg, przed zabiegiem wykonywany jest u niego szereg różnych badań, w tym między innymi EKG oraz koronarografia.
EKG to nieinwazyjne badanie pracy serca, dzięki któremu można ocenić rytm serca. Natomiast koronarografia to radiologiczne badanie, dzięki któremu można ocenić drożność naczyń dochodzących do mięśnia sercowego.
Przed operacją konieczny jest także oczywiście szczegółowy wywiad lekarski (pod kątem czynników ryzyka powikłań, przebytych dotychczas zabiegów, zażywanych leków, uwarunkowań genetycznych oraz stylu życia).
Rehabilitacja odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego, kto przeszedł operację. Także w przypadku schorzeń związanych z układem krwionośnych konieczne jest, by ćwiczyć zgodnie z zaleceniami lekarza, nie tylko po operacji, ale i przed nią. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda rehabilitacja po bajpasach. Wcześniej warto jednak zastanowić się, jak duże znaczenie ma rehabilitacja, którą odbywa się przed zabiegiem operacyjnym.
Tzw. rehabilitacja przedoperacyjna jest konieczna po to, by przygotować pacjenta do kilkugodzinnego zabiegu, a także ułatwić mu późniejsze funkcjonowanie. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań po operacji, a także zredukować stres pooperacyjny. Bajpasy rehabilitacja przed zabiegiem może uchronić pacjenta przed powikłaniami w postaci uszkodzeń układu oddechowego, a także zmniejszyć ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych.
Bajpasy rehabilitacja przed zabiegiem ma miejsce, gdy zabieg został zaplanowany na konkretny dzień oraz godzinę. W sytuacji, gdy zabieg musi zostać wykonany pilnie, często nie ma czasu na to, by przygotować właściwie pacjenta.
Bajpasy rehabilitacja przedoperacyjna to ćwiczenia ruchowe, które mają na celu ułatwić życie po operacji. Pacjent zostaje odpowiednio wyedukowany w zakresie tego, jak poradzić sobie z konsekwencjami zabiegu i jak najlepiej zadbać o swoje ciało. Ćwiczenia, których się uczy, to np. nauka oddychania torem brzusznym oraz nauka siadania z ochroną mostka. Jak wygląda rehabilitacja pooperacyjna? Dlaczego rekonwalescencja po bajpasach jest konieczna?
Operacja wszczepienia bajpasów jest bardzo skomplikowana i trwa kilka godzin. W trakcie zabiegu dochodzi do otwarcia klatki piersiowej, zabieg przeprowadza się w krążeniu pozaustrojowym, co może się wiązać z dużym ryzykiem zakażenia. Ryzyko śmierci w trakcie zabiegu wynosi kilka procent, najpoważniejsze powikłania pojawiają się zwykle tuż po zabiegu. Ryzyko powikłań po bajpasach rośnie, gdy pacjent chorował wcześniej na cukrzycę lub niewydolność nerek.
Możliwe powikłania po operacji bajpasów to:
Powikłania po bajpasach zdarzają się raczej rzadko. Ponieważ operacja wszczepienia bajpasów to zabieg inwazyjny, z tego też powodu konieczna jest rehabilitacja po bajpasach (inaczej nazywana również rehabilitacją po by passach).
Aby nie dopuścić do powikłań pooperacyjnych, takich jak zakażenie rany, zawał serca, krwawienie z bajpasów, czy zatorowość płucna, konieczna jest właściwa rehabilitacja. Należy prowadzić higieniczny tryb życia, unikać stresu, porzucić nałogi, a także wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, czyli tzw. ćwiczenia po bajpasach.
Rehabilitacja po bajpasach (rehabilitacja po by passach) to przede wszystkim ćwiczenia po bajpasach. Mają one na celu zapobiec odleżynom, zatorom oraz powikłaniom płucnym. W pierwszym okresie po operacji należy wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia kończyn, a więc takie aktywności fizyczne, które nie będą nadmiernie rozciągać zrastającej się klatki piersiowej. Etap ten odbywa się w szpitalu, pod opieką lekarzy.
W drugim etapie, gdy klatka piersiowa już się zrośnie, pacjent zostaje odesłany do domu. Następnie należy przez kilka tygodni wykonywać ćwiczenia po bajpasach, które zbytnio nie obciążają organizmu, ale pomagają powrócić do kondycji. Etap ten może trwać od kilkunastu dni do nawet do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia.
W tym czasie zalecenia po bajpasach to na przykład:
Trzeci etap rehabilitacji to ćwiczenia po bajpasach o większej intensywności, takie jak marsz oraz nordic walking. Rodzaj ćwiczeń zostaje dopasowany indywidualnie do kondycji pacjenta, a także do jego samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. Harmonogram rehabilitacyjnych ćwiczeń po bajpasach ustala się w oparciu o tzw. próbę wysiłkową.
UWAGA: Rehabilitacja po operacji typu by-pass powinna być prowadzona w konsultacji z kardiologiem. Do prawidłowej oceny rekonwalescencji konieczne są regularne wizyty u lekarza-specjalisty!
Dieta po bajpasach powinna być przede wszystkim niskotłuszczowa i posiadać niski indeks glikemiczny. Zalecane jest, by unikać soli i cukru w posiłkach, a także zrezygnować z żywności przetworzonej. Dieta po bajpasach powinna być bogata w produkty takie jak owoce i warzywa, a oleje zwierzęce powinny zostać zastąpione roślinnymi. Jakie jeszcze są dietowe zalecenia po bajpasach? Wskazane jest, by spożywać chude mięso oraz tłuste ryby i unikać smażenia potraw.
Jakie jeszcze są zalecenia po bajpasach? Rekonwalescencja po bajpasach to życie bez nałogów. Aby poprawić stan zdrowia, należy unikać stresogennych sytuacji, a także odstawić używki takie jak alkohol, kawa czy papierosy. Należy także przyjmować zalecone przez lekarza medykamenty.
Jeśli pacjent miał wszczepiane bajpasy, rehabilitacja po zabiegu operacyjnym powinna przebiegać zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na to też w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę, wybierając fizjoterapeutę. Ponieważ w rekonwalescencji po bajpasach bardzo ważna jest dieta, warto zgłosić się po konsultację także do dietetyka.
Dobry stan zdrowia po bajpasach zależy od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim chęci zoperowanej osoby do poprawy swoich życiowych nawyków. Operacja bajpasów stanowi czasami ostatnią deskę ratunku i jedyną nadzieję na normalne życie. Wspólnie ze specjalistami z dziedziny kardiologii, fizjoterapii i dietetyki uda się tak zorganizować rehabilitację po bajpasach, by zregenerować serce i organizm.