Słabe krążenie krwi – przyczyny, objawy i leczenie

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Problemy z krążeniem krwi to powszechny problem, dotykający osoby w dorosłym wieku. Co powoduje słabe krążenie krwi? Jakie są najważniejsze objawy?

Słabe krążenie krwi – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Słabe krążenie krwi to problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Nieleczone może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów takich jak śledziona, wątroba czy mózg. Utrudniony przepływ krwi może powodować zawały serca, chorobę niedokrwienną, a nawet martwicę mięśnia sercowego, dlatego nie wolno lekceważyć objawów złego krążenia krwi!

Złe krążenie krwi – objawy, które występują najczęściej

Najczęstsze objawy słabego krążenia krwi to obrzęki oraz duszność. Wynikają one z nagromadzenia się w płucach, przestrzeniach pozakomórkowych i innych jamach ciała płynu, który zaburza utlenowanie krwi. Jakie jeszcze oznaki mogą świadczyć o złym krążeniu krwi? Prezentujemy poniżej 10 z nich.

Słabe krążenie krwi – objawy – 10 oznak, na które warto zwrócić uwagę

Nieodpowiednie krążenie krwi w organizmie wpływa na wiele narządów w ciele. Podejrzewasz, że masz słabe krążenie krwi? Oto najważniejsze objawy słabego krążenia krwi. Warto zwrócić uwagę na te oznaki, by zdiagnozować wstępnie swój problem.

#1 Słabe krążenie krwi – obrzęki

Puchnięcie ciała, zwłaszcza na dłoniach i stopach może świadczyć o problemie z krążeniem krwi w nerkach. Wynika to z nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie.

#2 Słabe krążenie krwi – żylaki

Żylaki i pajączki wokół stóp i kostek to bardzo charakterystyczny objaw słabego krążenia krwi.

#3 Słabe krążenie krwi – sinienie skóry

Blada skóra to objaw, który może świadczyć o nieprawidłowym przepływie krwi. Sinienie skóry może wystąpić w obrębie twarzy lub na tułowiu.

#4 Słabe krążenie krwi – wypadanie włosów

Słabe krążenie można zaobserwować także na włosach i paznokciach, które w wynik złego przepływu krwi są pozbawione składników odżywczych.

#5 Słabe krążenie krwi – osłabiony układ immunologiczny

Wraz ze zmniejszonym przepływem krwi maleje także odporność układu immunologicznego. Gojenie ran trwa wtedy dużej i o wiele łatwiej jest złapać różnego rodzaju infekcje.

#6 Słabe krążenie krwi – zimne dłonie i stopy

Obniżona temperatura rąk i dłoni to jeden z charakterystycznych objawów problemów związanych z układem krwionośnym.

#7 Słabe krążenie krwi – zmęczenie

Złe samopoczucie i uczucie zmęczenia wynika z niedoborów substancji odżywczych. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo przez ciało, dochodzi także do zaburzeń funkcji poznawczych i motoryki. Codzienne funkcjonowanie jest bardzo utrudnione.

#8 Słabe krążenie krwi – dusznica bolesna

Pojawiające się przypadkowo uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej to także objawy słabego krążenia krwi. Dusznica bolesna jest nazywana inaczej dławicą piersiową, poza uczuciem ucisku chory może odczuwać także zmęczenie, nudności, niepokój, a także charakterystyczne „uczucie zbliżającej się śmierci”.

#9 Słabe krążenie krwi – drętwienie kończyn

Do drętwienia kończyn najczęściej dochodzi w wyniku odkładania się w tętnicach złogów tłuszczu. Uczucie odrętwienia może trwać maksymalnie kilka minut, ale w przypadku nieodpowiedniego krążenia występuje przewlekle.

#10 Słabe krążenie krwi – problemy z erekcją

Jednym z często bagatelizowanych objawów słabego krążenia krwi u mężczyzn są problemy z erekcją, wynikające z tego, że krew nie dociera do narządów rozrodczych.

Słabe krążenie krwi – jakie badania wykonać, by je zdiagnozować?

Zastanawiasz się, jakie badania na złe krążenie krwi wykonać, by zdiagnozować słabe krążenie krwi? Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

#1 Złe krążenie krwi – badanie EKG

Badanie EKG wykonuje się standardowo w diagnostyce różnych chorób serca. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Badanie EKG na złe krążenie krwi ma na celu określić czynność serca i wykryć ewentualne zaburzenia. Wynik EKG powinien interpretować doświadczony lekarz.

#2 Złe krążenie krwi – badanie stężenia jonów

Aby zdiagnozować złe krążenie krwi, można wykonać także jonogram. Badanie to, nazywane inaczej badaniem elektrolitów, ma za zadanie ocenić zatrzymywanie płynów w organizmie. Wykonuje się je najczęściej razem z morfologią krwi, na czczo.

#3 Złe krążenie krwi – badanie markerów sercowych

Badanie markerów sercowych to badanie, dzięki któremu można zdiagnozować chorobę wieńcową, a także rozpoznać zawał mięśnia sercowego. W trakcie badania określane jest stężenie markerów sercowych o ujemnej i dodatniej wartości predykcyjnej. Najczęściej oznaczana jest troponina (cTn), peptyd natriuretyczny typu B (NT-pro BNP) oraz kinaza keratynowa MB (CK-MB). Przed badaniem markerów sercowych nie należy palić wyrobów tytoniowych, wykonuje się je na czczo.

#4 Złe krążenie krwi – badanie RTG

Badanie RTG klatki piersiowej także może pomóc w wykryciu złego krążenia krwi. Rentgen pozwoli przyjrzeć się dokładnie całej klatce piersiowej wraz z sercem. Dzięki badaniu lekarz może dokonać oceny serca pod kątem jego położenia, zarysu, a także wielkości oraz przeanalizować wydolność układu krążenia pacjenta.

#5 Złe krążenie krwi – angiografia

Angiografia to badanie, które wykonuje się, by ocenić krążenie w mózgu, płucach, tętnicach wieńcowych, a także wszystkich innych naczyniach ciała. Wskazaniem do wykonania tego badania są choroby tętnic i żył, zatorowość płucna, zapalenia naczyń, a także anomalie i wady rozwojowe układu krążenia. Wykonuje się je także po urazach z podejrzeniem uszkodzenia naczyń krwionośnych, w niektórych chorobach nowotworowych oraz gdy u pacjenta wystąpiły objawy neurologiczne.

Przeciwwskazania do wykonania angiografii to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność nerek,
  • uczulenie na środki kontrastowe,
  • udar mózgu,
  • zaawansowana anemia,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi.

Aby można było wykonać angiografię i zdiagnozować złe krążenie krwi, pacjent powinien być na czczo. Na czas badania należy zdjąć biżuterię i inne metalowe przedmioty, a także wyjąć protezy zębowe.

#6 Złe krążenie krwi – gazometria krwi tętniczej

Gazometria i pulsoksymetria to badania, które mają na celu ocenić wydolność oddechową. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi. Dzięki gazometrii można ocenić ciśnienie parcjalne tlenu i dwutlenku węgla, a także zbadać inne parametry, takie jak pH krwi, zawartość wodorowęglanów i nadmiar zasad. Badanie to wykonuje się najczęściej przed zleceniem tlenoterapii.

#7 Złe krążenie krwi – badanie USG Doppler

Aby zdiagnozować złe krążenie krwi w naczyniach kończyn dolnych, wykonuje się tzw. badanie dopplerowskie, czyli USG Doppler. Badanie pozwala lekarzowi ocenić stan naczyń krwionośnych, wykonuje się je przy podejrzeniu tętniaków, a także u pacjentów z chorobami zatorowymi i miażdżycą.

Badanie USG Doppler można wykonać, korzystając z kilku różnych technik:

  • kolorowe USG Doppler – dzięki tej technice można określić, w jakim kierunku oraz z jaką prędkością przepływa krew,
  • USG Doppler Duplex – metoda ta łączy w sobie USG ze zjawiskiem Doppler i służy do obrazowania narządów wewnętrznych,
  • UST Doppler z zastosowaniem fali ciągłej lub pulsacyjnej – USG Doppler pozwala określić zmiany w natężeniu przepływu krwi. Metoda z zastosowaniem fali ciągłej pozwala zbadać przepływ krwi przez zastawki, można ją stosować, gdy przepływ krwi jest szybki. USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej pozwala określić głębokość naczyń, ale nie można go stosować, gdy przepływ krwi pacjenta jest szybki.

Badanie USG Doppler jest wskazane przede wszystkim w diagnozie miażdżycy i choroby zakrzepowej.