Zaburzenia rytmu serca – 10 najważniejszych przyczyn arytmii

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które wielu pacjentów odczuwa jako kołatanie serca. W wyniku zaburzeń serce może przyspieszać oraz zwalniać, zwłaszcza w sytuacjach stresowych lub podczas wysiłku fizycznego. Jakie są najważniejsze przyczyny arytmii?

Zaburzenia rytmu serca – po czym poznać, że chorujemy na arytmię?

Arytmia serca to problem, z którym najczęściej zgłaszają się do lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa pacjenci. Objawy, jakie towarzyszą zaburzeniom serca, to między innymi:

  • kołatanie serca – niemiarowe bicie serca
  • osłabienie
  • uczucie duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • uczucie gorąca

Zaburzenia rytmu serca – najważniejsze przyczyny arytmii

Oto najważniejsze przyczyny arytmii, powodujące zaburzenia rytmu serca.

#1 Wady zastawek

Zarówno wrodzone, jak i nabyte wady zastawek mogą się przyczynić do zaburzeń rytmu serca. W wyniku uszkodzenia zastawek dochodzi do ich zwężenia lub nieszczelności, co wpływa na upośledzenie sprawności układu krwionośnego.

#2 Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego może mieć podłoże zakaźne lub toksyczne, może także powstać w wyniku autoagresji. Typowe objawy, jakie wywołuje zapalenie mięśnia sercowego to między innymi arytmia.

#3 Stan po zawale serca

Arytmia to jedno z najczęstszych powikłań po zawale serca.

#4 Hipercholesterolemia

Wysoki cholesterol (hipercholesterolemia) to ważny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy oraz jedna z przyczyn występowania arytmii.

#5 Kardiomiopatie

Termin kardiomiopatia obejmuje każdą chorobę mięśnia sercowego związaną z upośledzeniem jego funkcji, której nie towarzyszą wady wrodzone. To również jedna z przyczyn arytmii.

#6 Kanałopatie

Kanałopatie to grupa rzadkich, uwarunkowanych genetycznie chorób serca, których objawy to między innymi arytmia.

#7 Zespoły wrodzone

Do powstania arytmii mogą się przyczynić zespoły wrodzone, takie jak na przykład uwarunkowany genetycznie zespół Brugadów.

#8 Odwodnienie

Zaburzenia rytmu serca mogą być konsekwencją odwodnienia organizmu.

#9 Zaburzenia elektrolitowe

Zaburzenia poziomu elektrolitów soli mineralnych takich jak magnes, czy potas, we krwi mogą spowodować zaburzenia pracy serca.

#10 Choroby ogólnoustrojowe

Choroby, które zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zakrzepica oraz otyłość. Do zaburzeń pracy serca przyczyniają się także choroby reumatyczne.