Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które wielu pacjentów odczuwa jako kołatanie serca. W wyniku zaburzeń serce może przyspieszać oraz zwalniać, zwłaszcza w sytuacjach stresowych lub podczas wysiłku fizycznego. Jakie są najważniejsze przyczyny arytmii?
Arytmia serca to problem, z którym najczęściej zgłaszają się do lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa pacjenci. Objawy, jakie towarzyszą zaburzeniom serca, to między innymi:
Oto najważniejsze przyczyny arytmii, powodujące zaburzenia rytmu serca.
Zarówno wrodzone, jak i nabyte wady zastawek mogą się przyczynić do zaburzeń rytmu serca. W wyniku uszkodzenia zastawek dochodzi do ich zwężenia lub nieszczelności, co wpływa na upośledzenie sprawności układu krwionośnego.
Zapalenie mięśnia sercowego może mieć podłoże zakaźne lub toksyczne, może także powstać w wyniku autoagresji. Typowe objawy, jakie wywołuje zapalenie mięśnia sercowego to między innymi arytmia.
Arytmia to jedno z najczęstszych powikłań po zawale serca.
Wysoki cholesterol (hipercholesterolemia) to ważny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy oraz jedna z przyczyn występowania arytmii.
Termin kardiomiopatia obejmuje każdą chorobę mięśnia sercowego związaną z upośledzeniem jego funkcji, której nie towarzyszą wady wrodzone. To również jedna z przyczyn arytmii.
Kanałopatie to grupa rzadkich, uwarunkowanych genetycznie chorób serca, których objawy to między innymi arytmia.
Do powstania arytmii mogą się przyczynić zespoły wrodzone, takie jak na przykład uwarunkowany genetycznie zespół Brugadów.
Zaburzenia rytmu serca mogą być konsekwencją odwodnienia organizmu.
Zaburzenia poziomu elektrolitów soli mineralnych takich jak magnes, czy potas, we krwi mogą spowodować zaburzenia pracy serca.
Choroby, które zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zakrzepica oraz otyłość. Do zaburzeń pracy serca przyczyniają się także choroby reumatyczne.