Badanie poziomu elektrolitów wykonuje się po to, by sprawdzić poziom elektrolitów – chlorków, fosforanów, magnezu, sodu, potasu i wapnia w organizmie. Jak się do niego przygotować?
Badanie poziomu elektrolitów to badanie krwi. Wykonuje się je w godzinach porannych i na czczo. Pomiar próbki polega na nakłuciu żyły odłokciowej i pobraniu z niej odpowiedniej ilości krwi do badań. Następnie w takiej próbce oznaczane jest stężenie takich pierwiastków jak wapń, sód, potas, czy magnez.
Tak jak w przypadku zwykłej morfologii krwi, na około 12 h przed badaniem stężenia elektrolitów nie należy spożywać więc żadnych pokarmów. Czego jeszcze warto dopilnować? Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, nie należy w dniu poprzedzającym badanie spożywać alkoholu, najlepiej zrezygnować także z palenia tytoniu i bardzo intensywnych treningów sportowych.
Normy elektrolitów, które są niezbędne do tego, by ludzki organizm funkcjonował prawidłowo wynoszą odpowiednio:
Jeśli badanie wykazało, że wartości te są niższe, taka sytuacja może świadczyć o niedoborach substancji odżywczych.
Elektrolity w organizmie można uzupełnić naturalnie, poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Można zażywać także specjalne preparaty zawierające elektrolity. Są one dostępne bez recepty i mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Dobrym źródłem drogocennych pierwiastków są warzywa i owoce, w tym w szczególności banany, brokuły, szpinak, zielona sałata oraz jarmuż. Wiele cennych substancji mineralnych można znaleźć także w produktach zbożowych oraz nasionach i orzechach.
Z kolei elektrolity do picia są zalecane wtedy, gdy organizm jest szczególnie narażony na ciężki wysiłek, np. w upalne dni lub podczas intensywnego treningu. Warto je zastosować także po nieprzespanej przebalowanej nocy, na kaca, by uniknąć odwodnienia organizmu.