Borykasz się z chorobą Hashimoto? Dieta pudełkowa pomoże Ci kontrolować wagę!

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Schorzenia endokrynologiczne są coraz częściej diagnozowanymi przypadłościami wśród pacjentów. Nie da się ukryć, że choć nie stanowią one często bezpośredniego zagrożenia życia, to wymagają one stałej kontroli i opieki specjalisty. Jedną z chorób, która najczęściej dotyka pacjentów endokrynologicznych, jest choroba Hashimoto. Co więcej, warto podkreślić, że w tym wypadku wsparciem leczenia farmakologicznego, okazuje się również odpowiednio dobrana dieta. Tak więc czym jest choroba Hashimoto i dlaczego dieta pudełkowa pomoże kontrolować jej objawy?

Czym jest choroba Hashimoto?

Wspomniane już zostało, że to właśnie choroba Hashimoto jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem o podłożu endokrynologicznym. Co ciekawe, znacznie częściej występuje ona u kobiet w średnim wieku, niemniej jednak borykają się z nią również mężczyźni. Choroba Hashimoto to nic innego jak przewlekłe zapalenie tarczycy, które prowadzi do stopniowego niszczenia tego gruczołu, a także znacznym spadku produkowania przez niego hormonów. Niestety, choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Mówiąc prościej, układ odpornościowy nie rozpoznaje własnych komórek i tkanek, a następnie zaczyna je niszczyć. Warto zaznaczyć, że choroba Hashimoto może przebiega całkowicie bezobjawowo lub z objawami dość łagodnymi. Niemniej jednak konsekwencje nieleczonej choroby Hashimoto mogą być brzemienne w skutkach. Prowadzi ona bowiem do choroby niedokrwiennej serca czy nawet i niepłodności. Zwykle w leczeniu stosuje się farmakoterapię, przy pomocy leków zawierających lewotyroksynę, jednak niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta.

Co jeść, a czego unikać w diecie przy chorobie Hashimoto?

Dieta w chorobie Hashimoto musi być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Tak więc niezwykle ważne jest to, by była ona odpowiednio zbilansowana, a także dopasowana do wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto często cierpią również na spowolnioną przemianę materii, więc niezwykle ważne, by dieta pomogła im również kontrolować wagę, co zwykle w przypadku kobiet ma ogromne znaczenie. Jaka więc powinna być dieta w przebiegu tej choroby? Otóż musi zawierać ona odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, które wspomaga produkcję hormonów tarczycy. Co więcej, niezbędne jest również dostarczenie do organizmu błonnika pokarmowego, aby zapobiec zaparciom. W diecie przy chorobie Hashimoto musi znaleźć się również miejsce na dobrej jakości tłuszcze pochodzenia roślinnego, które dostarczą nienasycone kwasy omega-3. Chory powinien również przyjmować wraz z pożywieniem zwiększone ilości witamin antyoksydacyjnych czyli A, E i C. Co zatem warto jeść, a czego lepiej unikać w diecie osoby chorej na Hashimoto? Otóż w jadłospisie powinno znaleźć się miejsce na:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe- w szczególności warto spożywać żytni chleb, kaszę jęczmienną, czy brązowe makarony.
  • zielone warzywa oraz owoce- mogą być one zarówno świeże jak i mrożone.
  • chude mięso- czyli drób lub mięso z indyka.
  • morskie ryby.
  • nasiona strączkowych roślin.
  • oleje roślinne- ze szczególnym uwzględnieniem oliwy z oliwek.
  • orzechy- włoskie, brazylijskie, laskowe oraz migdały.
  • jaja
  • chude mleko oraz produkty mleczne.
  • siemię lniane i pestki dyni
  • duże ilości wody mineralnej

Niemniej jednak dieta osób zmagających się z chorobą Hashimoto wiąże się również z całkowitym wykluczeniem niektórych produktów spożywczych. Zrezygnować należy z:

  • produktów wysoko przetworzonych.
  • produktów zawierających duże ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów- przede wszystkim słodycze, ciastka, czekolady.
  • tłustych mięs i tłustych wędlin.
  • jasnego pieczywa i oczyszczonych kasz.
  • słonych przekąsek.
  • surowych warzyw kapustnych
  • napojów alkoholowych.
  • napojów gazowanych.

Catering dietetyczny pomoże kontrolować wagę i objawy choroby Hashimoto

Nie da się ukryć, że dieta w przebiegu choroby Hashimoto musi być niezwykle dobrze zbilansowana i dopasowana do potrzeb organizmu. Wobec tego samodzielne przygotowywanie posiłków może okazać się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie gdy nie można liczyć na pomoc dietetyka. Wówczas Pogotowie Dietetyczne, będzie idealnym rozwiązaniem, które pomoże nie tylko kontrolować przebieg choroby, ale również i wagę. Dieta pudełkowa jest również niezwykle wygodna, gdyż codziennie rano świeże posiłki na cały dzień, będą dostarczane prosto pod drzwi domu lub mieszkania. Co więcej, jeśli powierzymy przygotowywanie posiłków dostosowanych pod chorobę Hashimoto specjalistom, zawsze będziemy mieć pewność, że znajdą się w niej jedynie produkty właściwe dla naszego organizmu, a także każdy posiłek, będzie odpowiednio zbilansowany pod kątem zawartości białka oraz węglowodanów. Skorzystanie z cateringu dietetycznego znacznie ułatwi więc zapanowanie nad chorobą, a smaczne i zdrowe posiłki będą również wpływały na poprawę samopoczucia. Dodatkowo specjaliści i technicy żywienia współpracujący z cateringiem dietetycznym zadbają o to, by każde danie wpisywało się w indywidualne preferencje smakowe klientów.