Choroby serca, o których warto wiedzieć

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Choroby serca to wciąż bardzo poważny problem zdrowotny, nawet w krajach wysoko rozwiniętych. Nieleczone, mogą one doprowadzić do inwalidztwa, a nawet zgonu pacjenta. W Polsce około 50% zgonów jest spowodowanych chorobami serca. Jak się przed nimi uchronić? Które z nich są najgroźniejsze?

Choroby serca – dlaczego nasz układ krwionośny choruje?

Do najczęstszych przyczyn chorób układu krwionośnego należy miażdżyca oraz różnego rodzaju zatory i zakrzepy w układzie krwionośnym. Do ich powstawania dochodzi wskutek nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w ścianach naczyń. W efekcie dochodzi do zwężenia ściany naczyń i zablokowania przepływu krwi. Co następuje dalej? Nasze organy nie otrzymują wystarczająco dużo tlenu i innych substancji odżywczych, koniecznych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Gromadzenie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych jest związane z wiekiem, ale też wynika z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Do rozwoju chorób układu krążenia może się przyczynić:

  • Otyłość,
  • Palenie tytoniu,
  • Zła dieta,
  • Brak aktywności fizycznej,
  • Cukrzyca.

Choroby serca – nazwy, które warto zapamiętać

Najgroźniejsze choroby serca i naczyń to: choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, przewlekła niewydolność serca oraz udar mózgu. Wynikają one najczęściej z niezdrowego trybu życia.

Choroba wieńcowa wynika ze zwężenia naczyń krwionośnych. W ścianach tętnic osadza się tłuszcz, przez co przepływ krwi jest znacznie utrudniony. Nieleczona, choroba wieńcowa może doprowadzić do udaru mózgu i zawału serca. Bardzo często udar mózgu prowadzi do śmierci, natomiast zawał może doprowadzić do martwicy mięśnia sercowego.

Choroby takie jak miażdżyca mogą się rozwijać latami, wieloetapowo. Na początku, w młodym wieku w naszych naczyniach krwionośnych pojawiają się pasma tłuszczowe. Nie są one groźne i nie powodują zwężenia ściany naczyń. Do zmniejszenia światła naczynia przyczyniają się blaszki miażdżycowe, utworzone z tłuszczowego rdzenia. Mogą się one powiększać i pękać, powodując zakrzepy.

Inne schorzenia serca, to:

  • Arytmia – zaburzenie rytmu serca,
  • Zapalenie mięśnia sercowego,
  • Migotanie przedsionków,
  • Zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia,
  • Krwotok sercowy.

Choroby serca – objawy, które powinny wzbudzić niepokój

Choroby serca rozwijają się zazwyczaj wieloletnio. Ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu krwionośnego rośnie z wiekiem.

Objawy, które mogą wskazywać na to, że nasz układ krwionośny jest zagrożony, to:

  • Ból w klatce piersiowej – to jeden z najczęstszych objawów choroby serca, jednak objaw ten rzadko jest odczuwany jako zwykły ból. Najczęściej pacjenci odczuwają ucisk lub ściskanie w klatce piersiowej. Ból ten jest trudny do zlokalizowania i często promieniuje na lewą stronę – do barku, szyi lub żuchwy. Jego intensywność nie zależy od pozycji ciała, ani też tego, czy bierzemy oddech, czy wydychamy powietrze.
  • Kołatanie serca – w wyniku nieregularnej pracy serca chory może odczuwać kołatanie, czyli niemiarowe bicie. Objaw ten pojawia się nie tylko wtedy, gdy mamy problemy z układem krążenia. U zdrowych osób, pod wpływem stresu lub wysiłku fizycznego także może dojść do kołatania serca. Jeśli kołatanie się jednak powtarza i pojawia się niezależnie od wysiłku, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • Obrzęki – obrzęki także mogą wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia. Mogą one wynikać z niewydolności serca lub wad zastawkowych tego narządu.

Choroby serca – tachykardia

Jeśli interesują Cię choroby serca, na pewno chcesz dowiedzieć się więcej o tachykardii. To inaczej częstoskurcz serca, w wyniku tachykardii serce przyspiesza swój rytm i pracuje (miarowo) powyżej 100 uderzeń na minutę. Tachykardia jest normalna w sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na duży stres lub jesteśmy po wysiłku fizycznym. Może się do niej przyczyniać kofeina, a także alkohol. Jeśli jednak do przyspieszenia akcji serca dochodzi bez żadnej przyczyny, najlepiej zgłosić się do kardiologa. Przeciwieństwem tachykardii jest bradykardia, czyli spowolnienie akcji serca (poniżej 60 uderzeń na minutę).

Choroby serca u dzieci

Do najpoważniejszych przyczyn chorób serca u dzieci należą wady wrodzone serca. Objawy, które mogą o nich świadczyć, to:

  • Niepokojące szmery w sercu,
  • Uczucie przewlekłego zmęczenia,
  • Nadmierna potliwość,
  • Omdlenia.

Najczęściej występujące wady wrodzone serca u dzieci, to ubytek przegrody międzykomorowej oraz ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Są one diagnozowane zazwyczaj już w okresie przedszkolnym. Aby zidentyfikować chorobę serca, najczęściej wykonuje się echokardiografię – to pierwsze i podstawowe badanie serca zalecane w sytuacji, gdy podejrzewamy problemy z układem krążenia.

Jeśli zauważyliśmy u malucha któryś z powyższych symptomów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!