Aspartam to chemiczny dodatek oznaczany kodem spożywczym E951. Substancja ta jest dodawana do żywności w charakterze słodzika. Czy Aspartam jest rakotwórczy? Zapraszamy do lektury po więcej informacji!
Aspartam to chemiczny środek wynaleziony na początku XX wieku. Substancja ta, oznaczana kodem E951, jest używana w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym, do słodzenia dietetycznych produktów. Aspartam służy jako popularny zamiennik dla białego cukru i cieszy się dużą popularnością wśród osób chorych na cukrzycę. Słodzik ten jest słodszy w smaku od cukru, ale zawiera mnie kalorii i nie powoduje próchnicy zębów, dzięki czemu jest zdrowszy dla diabetyków.
Z działaniem Aspartamu są związane pewne kontrowersje. W trakcie metabolizowania słodzika wydziela się toksyczny metanol, który może mieć działanie kancerogenne. Czy Aspartam jest rakotwórczy? Istnieje wiele sprzecznych doniesień na ten temat…
Kwestia stosowania Aspartamu budzi wiele wątpliwości, zarówno w świecie nauki, jak i na forach społecznych. Słodzik ulega w naszym organizmie rozkładowi do kwasu asparaginowego, fenyloalaniny i metanolu, który w dalszych procesach utlenia się, między innymi, do toksycznego formaldehydu.
Niedawne badania (2017) amerykańskiego Narodowego Instytutu Nowotworów potwierdziły brak korelacji pomiędzy spożywaniem Aspartamu i tworzeniem się komórek rakowych. Naukowcy sugerują, że dopiero przedawkowanie słodzika (konsumpcja powyżej 40 mg na 1 kg masy ciała) może prowadzić do zaburzeń neurologicznych i chorób, jednak analogiczna sytuacja ma się w przypadku choćby najprostszych pierwiastków spożywanych w nadmiarze.
W dopuszczalnych dziennych dawkach nie stwierdzono więc skutków ubocznych stosowania aspartamu.
Czy Aspartam jest rakotwórczy? Substancja ta posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa i jest dopuszczona do powszechnego użytku. Z uwagi na brak dokładnych badań, aspartam jest niewskazany dla dzieci i kobiet w ciąży. Powinny go także unikać osoby chore na fenyloketonurię, ponieważ część składników, które powstają po rozkładzie Aspartamu, jest dla nich nieprzyswajalna. Słodzika nie należy długo przechowywać ani poddawać obróbce cieplnej, by uniknąć wytrącania się szkodliwych substancji. Domniemane rakotwórcze właściwości słodzika nie zostały potwierdzone.