Czy kawa i herbata są dobre dla naszego serca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kawa i herbata pite z umiarem posiadają potwierdzone badaniami dobroczynne działanie na wiele układów ludzkiego organizmu, w tym także układ krążenia. Co zawiera kawa i herbata? Czy te napoje są dobre dla naszego serca? Zapraszamy do lektury!

Co zawiera kawa i herbata?

Najważniejszą substancją czynną w kawie i herbacie, odpowiedzialną za ich pobudzające działanie jest kofeina. Dzięki temu alkaloidowi picie kawy lub herbaty pobudza układ nerwowy, pomaga usunąć oznaki zmęczenia i senności, ułatwia koncentrację i potrafi zaktywizować do pracy umysłowej.

Poza kofeiną kawa i herbata zawierają także duże ilości flawonoidów. Są to substancje o charakterze przeciwutleniającym, które mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, takich jak miażdżyca, czy zawał. Te bioaktywne związki chronią komórki przed uszkodzeniami i mogą przeciwdziałać również powstawaniu nowotworów złośliwych.

Czy kawa i herbata są dobre dla naszego serca?

Badania prowadzone przez holenderskich naukowców pod kierownictwem profesor Yvonne Van der Schouw wykazały, że picie kawy i herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca, co może się wiązać z działaniem zawartych w nich antyoksydantów.

Wpływ herbaty na układ krążenia

Najpopularniejszym rodzajem flawonoidów zawartych w herbacie są katechiny. Przeciwutleniacze te wspomagają metabolizm i mogą obniżać stężenie lipidów we krwi. Tym samym herbata przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, może zapobiegać również powstawaniu skrzepów i zmniejszać ryzyko miażdżycy.  W herbacie można znaleźć także teobrominę – środek, który pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu.

Rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych zapobiegają szczególnie herbata zielona oraz biała, u osób pijących dziennie 1 – 3 filiżanek herbaty zielonej stwierdzono o 19% mniejsze ryzyko zawału serca niż u osób pijących dziennie mniej niż jedną filiżankę herbaty.

Picie kawy a nadciśnienie tętnicze

O ile herbata może obniżać ciśnienie, o tyle badania dowiodły, że spożycie kawy szybko podwyższa ciśnienie krwi u osób. Efekt ten zaobserwowano jedynie u osób, które piją kawę sporadycznie, natomiast u regularnych kawoszy nie zanotowano zmian. Najczęstsze przyczyny nadciśnienia to duża zawartość soli w diecie, siedzący tryb życia i otyłość. Osoby z nadciśnieniem, które piją kawę regularnie, nie powinny więc obawiać się o swoje zdrowie.