Dieta na stłuszczoną wątrobę – co można jeść?

2019.02.07

1 minuta i 59 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
 • Stłuszczenie wątroby – co to takiego?
 • Dieta na stłuszczoną wątrobę – produkty, które wolno jeść
 • Czego nie można jeść, jeśli cierpimy na problemy związane z wątrobą?
Niniejszy artykuł pod tytułem Rehabilitacja po bajpasach krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Rehabilitacja po bajpasach krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Osoby, które cierpią na schorzenia związane z wątrobą, powinny wyjątkowo dbać o dietę. Jak wygląda dieta na stłuszczoną wątrobę? Które produkty są dozwolone, a których należy unikać? Zapraszamy do lektury!

Stłuszczenie wątroby – co to takiego?

Stłuszczenie wątroby polega na nagromadzeniu się kropli tłuszczu w komórkach wątroby (hepatocytach). Najczęstsze przyczyny stłuszczonej wątroby to:

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
 • Zmiany metaboliczne (np. zaburzenia metabolizmu lipidów)
 • Nadmierne spożywanie alkoholu

Stłuszczenie wątroby często współtowarzyszy cukrzycy i otyłości, koreluje także dodatnie z chorobami układu krążenia, np. miażdżycą. Do wystąpienia schorzenia może się także przyczynić nadmierne spożywanie alkoholu.

Wyróżniamy stłuszczenie wątroby pochodzenia alkoholowego i niealkoholowego. Niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby (NAFLD) dzieli się jeszcze na dwa rodzaje. Są to:

 • NAFL – niealkoholowe stłuszczenie wątroby
 • NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby

Leczenie stłuszczenia wątroby polega w głównej mierze na modyfikacji trybu życia, czyli zwiększeniu aktywności fizycznej oraz poprawie nawyków żywieniowych. Które produkty są dozwolone?

Dieta na stłuszczoną wątrobę – produkty, które wolno jeść

Dieta na stłuszczoną wątrobę (inaczej dieta wątrobowa) jest dietą lekkostrawną i niskotłuszczową. Należy spożywać takie produkty, które wspomogą regenerację chorego narządu i nie będą go przeciążać.

Dozwolone są:

 • Chude mięso i ryby
 • Chude przetwory mleczne (np. jogurty naturalne lub mleko o maksymalnej zawartości tłuszczu równej 2%)
 • Produkty zbożowe
 • Owoce i warzywa (ale po obróbce termicznej)

Czego nie można jeść, jeśli cierpimy na problemy związane z wątrobą?

Dieta na stłuszczoną wątrobę powinna być pozbawiona żywności wysoko przetworzonej. Należy także unikać tłustych mięs i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Potrawy powinny być gotowane na parze lub duszone.

Aby nie przeciążyć wątroby, należy unikać tłustych przetworów mlecznych, zabielanych zup, pieczonych mięs, sosów, przetworów, a także odstawić alkohol. Chorej chorobie nie sprzyjają także surowe warzywa i owoce – przed spożyciem należy je ugotować. Dieta wątrobowa nie zawiera także syropów owocowych oraz napojów słodzonych. Uzupełnieniem zdrowego odżywiania jest regularna aktywność fizyczna.