Wysoki cholesterol to problem dotyczący ponad połowy osób w naszym kraju. Nieprawidłowe stężenie LDL wynika w dużej mierze z braku aktywności fizycznej i źle zbilansowanej diety. Jak powinna wyglądać dieta w hipercholesterolemii?
Cholesterol to lipid, który odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów, wpływa na pracę układu nerwowego oraz wspomaga syntezę kwasów tłuszczowych. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje zarówno frakcji dobrego cholesterolu (HDL), jak i złego cholesterolu (LDL).
Poziom cholesterolu wiąże się w dużym stopniu ze sposobem odżywiania. Niezdrowa dieta może się przyczynić do zwiększenia we krwi stężenia złego cholesterolu, co z kolei może doprowadzić do rozwoju wielu chorób serca, między innym miażdżycy. Jak powinna wyglądać dieta w hipercholesterolemii, czyli przy podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi?
Podstawową formą prewencji chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, czy hipercholesterolemia, jest tzw. dieto profilaktyka.
Dieta dla osób z podwyższonym cholesterolem powinna być bogata w:
Aby wyrównać poziom cholesterolu, należy zastąpić tłuszcze zwierzęce olejami roślinnymi oraz unikać smażenia potraw. Produkty, których spożycie należy ograniczyć, to:
Przy przygotowaniu posiłków warto stosować gotowanie w wodzie, na parze i w naczyniach żaroodpornych. Należy ograniczyć cukier, sól, a także alkohol oraz wyeliminować sosy przygotowywane na wywarach mięsnych.