Zakrzepica to groźna choroba układu krwionośnego, której nie można bagatelizować. Zatory mogą się rozwinąć u każdego, bez względu na wiek. Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?
Zakrzepica to choroba, w wyniku której w ciele powstają skrzepliny, utrudniające przepływ krwi. Szacuje się, że w Polsce na zakrzepicę żył głębokich zapada każdego roku około 60 tysięcy osób. Choroba ta rozwija się głównie w kończynach dolnych, ale zbyt późno wykryta, może prowadzić do nieprawidłowości także w pozostałych częściach ciała.
Czynniki, które sprzyjają chorobie, to:
Na zakrzepicę narażone są kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną oraz osoby, które prowadzą nadmiernie siedzący tryb życia. W pewnym stopniu może też ona być warunkowana predyspozycjami genetycznymi.
Zakrzepica to choroba, której przebieg często jest bezobjawowy. Chory zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważy u siebie silny obrzęk kończyn lub odczuwa ból w obrębie łydki, lub uda. Konsekwencje zakrzepicy mogą być poważne – jej powikłania mogą grozić zespołem pozakrzepowym, nadciśnieniem płucnym oraz zatorem tętnicy płucnej. Czym jeszcze grozi choroba? Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?
Diagnoza zakrzepicy opiera się głównie na badaniach angiograficznych żył, badaniu USG duplex Doppler oraz badaniu poziomu d-dimerów w organizmie. Leczenie ma postać farmakologiczną i polega na stosowaniu środków przeciwzakrzepowych oraz przyjmowaniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Najgroźniejszym w skutkach powikłaniem choroby zakrzepowej jest zator tętnicy płucnej (w skrócie ZTP). Schorzenie to może doprowadzić do zatrzymania krążenia oraz oddychania i spowodować w ciągu kilku sekund śmierć pacjenta.
Najczęstsze objawy zatoru tętnicy płucnej, to:
Pamiętaj: Jeśli zauważyłeś u siebie nagłe napady duszności, odczuwasz bóle w klatce piersiowej nieznanego pochodzenia lub miewasz sporadyczne obrzęki i bóle w obrębie kończyn dolnych, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.