Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakrzepica to groźna choroba układu krwionośnego, której nie można bagatelizować. Zatory mogą się rozwinąć u każdego, bez względu na wiek. Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica to choroba, w wyniku której w ciele powstają skrzepliny, utrudniające przepływ krwi. Szacuje się, że w Polsce na zakrzepicę żył głębokich zapada każdego roku około 60 tysięcy osób. Choroba ta rozwija się głównie w kończynach dolnych, ale zbyt późno wykryta, może prowadzić do nieprawidłowości także w pozostałych częściach ciała.

Czynniki, które sprzyjają chorobie, to:

  • Zabiegi operacyjne
  • Niewydolność serca
  • Niewydolność układu oddechowego
  • Ciąża
  • Otyłość
  • Udar mózgu

Na zakrzepicę narażone są kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną oraz osoby, które prowadzą nadmiernie siedzący tryb życia. W pewnym stopniu może też ona być warunkowana predyspozycjami genetycznymi.

Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna? Konsekwencje zakrzepicy

Zakrzepica to choroba, której przebieg często jest bezobjawowy. Chory zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważy u siebie silny obrzęk kończyn lub odczuwa ból w obrębie łydki, lub uda. Konsekwencje zakrzepicy mogą być poważne – jej powikłania mogą grozić zespołem pozakrzepowym, nadciśnieniem płucnym oraz zatorem tętnicy płucnej. Czym jeszcze grozi choroba? Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?

Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna? Powikłania zakrzepicy

Diagnoza zakrzepicy opiera się głównie na badaniach angiograficznych żył, badaniu USG duplex Doppler oraz badaniu poziomu d-dimerów w organizmie. Leczenie ma postać farmakologiczną i polega na stosowaniu środków przeciwzakrzepowych oraz przyjmowaniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Najgroźniejszym w skutkach powikłaniem choroby zakrzepowej jest zator tętnicy płucnej (w skrócie ZTP). Schorzenie to może doprowadzić do zatrzymania krążenia oraz oddychania i spowodować w ciągu kilku sekund śmierć pacjenta.

Najczęstsze objawy zatoru tętnicy płucnej, to:

  • Bóle w klatce piersiowej
  • Duszność w trakcie wysiłku i po nim
  • Przyspieszenie oddechu i czynności serca

Pamiętaj: Jeśli zauważyłeś u siebie nagłe napady duszności, odczuwasz bóle w klatce piersiowej nieznanego pochodzenia lub miewasz sporadyczne obrzęki i bóle w obrębie kończyn dolnych, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.