Doustne leki przeciwzakrzepowe – kto powinien je przyjmować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Doustne leki przeciwzakrzepowe, to preparaty, które stosuje się, by zapobiec pojawianiu się skrzepów w naczyniach krwionośnych. Leki te nierzadko ratują choremu życie. Jak je stosować? Kto powinien je przyjmować?

Jak działają doustne leki przeciwzakrzepowe?

Doustne leki przeciwzakrzepowe to leki, których działanie może obejmować:

  • Zmniejszenie krzepliwości krwi
  • Hamowanie procesu tworzenia zakrzepów poprzez hamowanie zdolności agregacyjnych płytek krwi
  • Rozpuszczanie istniejących skrzeplin

W Polsce popularnymi lekami tego typu są pochodne 4-hydroksykumaryny – acenokumarol oraz warfaryna. Ich działanie polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za regenerację witaminy K i jej dezaktywacji. Leki przeciwzakrzepowe występują pod różnymi nazwami, a ich zakup wymaga okazania recepty. Poszczególne substancje mogą różnić się czasem działania, pełna skuteczność leku obserwowana jest zwykle po 2 – 3 dniach.

Kto powinien przyjmować doustne leki przeciwzakrzepowe?

Najczęstsze wskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych to zaburzenia rytmu serca, obecność skrzeplin w jamie serca, nadmierna krzepliwość krwi, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zatorowość płucna oraz zakrzepica tętnic. Leki te są także przepisywane pacjentom, którzy:

  • Są po operacjach wszczepienia zastawek serca
  • Mieli wszczepiane protezy naczyniowe

Przyjmowane środki farmakologiczne działają na cały organizm, a leczenie wpływa na układ krzepnięcia. Jak je bezpiecznie stosować?

Jak bezpiecznie stosować doustne leki przeciwzakrzepowe?

Doustne leki przeciwzakrzepowe, częściej niż inne grupy leków, powodują poważne i groźne powikłania. Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem, a także przeszkolenie chorego oraz jego bliskich. Chory powinien przyjmować zaleconą przez lekarza dawkę o stałej porze. Pominiętych dawek nie należy sumować, leków nie należy także łączyć z innymi środkami (np. antybiotykami lub aspiryną).

W trakcie leczenie nie należy spożywać alkoholu (nadużycie może zwiększyć ryzyko powikłań krwotocznych), należy również dbać o zróżnicowaną dietę. W przypadku pojawienia się dziwnego krwawienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.