Embolektomia – zabieg na zator tętniczy

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czeka Cię zabieg usunięcia zatoru tętniczego? Nie wiesz jak to będzie wyglądało w praktyce? Opiszemy Ci cały zabieg Embolektomi. Zobacz co Cię czeka.

Co to jest Embolektomia? I na czym polega?

To zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu z tętnic powstałego materiału, który blokuje przepływ krwi. Pomiędzy embolektomią, a trombektomią występuje różnica polegająca na rodzaju istniejącego zatoru. Trombektomia to usunięcie skrzepliny w układzie krwionośnym. Zatem embolektomia usuwa takie materiały jak blaszkę miażdżycową. tłuszcz, skupisko komórek i wody płodowe. Usunięcie takiego zatoru wpływa na przywrócenie przepływu krwi w tkance i uniknięcia martwicy.

Jak wygląda zabieg embolektomi?

Zabieg zaczyna się od wykonania małego nacięcia w pachwinie lub na ramieniu, zależy w którym miejscu zator ten powstał. Nad tętnicą udową lub tętnicą ramienną. Kolejnym etapem jest odsłonięcie tętnicy i nacięcie jej ściany i wprowadzenie cewnika. Narzędzie te przeprowadza się za materiał, który spowodował zator i pompuje balon, który napełnia się zatorem, po czym zostaje on wyciągnięty z tętnicy przez wykonany otwór. Jeśli lekarz wykonujący zabieg stwierdzi, że przepływ przez naczynia krwionośne jest dobry, zszywa tętnice. Jeśli zabieg został dobrze wykonany, powraca prawidłowy kolor i ciepło danej kończyny. Po zabiegu w ranie zostawia się dren, który umożliwia odpływ nagromadzonej krwi, a pacjent zostaje odwieziony na oddział chirurgii naczyniowej.

Możliwe powikłania występujące po zabiegu

Wystąpienie powikłań po zabiegu zależy od stanu pacjenta i chorób, które mu towarzyszą. Do skutków ubocznych embolektomi zalicza się:

  • Zakrzepica żylna tuż po operacji
  • Zakrzepica żył głębokich
  • Uszkodzenia narządów sąsiadujących przy operowanej tętnicy
  • Nasilone krwawienie
  • Zakażenie rany i infekcje
  • Obrzęk mięśni

Przygotowanie do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu embolektomii przeprowadzane są standardowe badania laboratoryjne krwi. W celu oceny morfologii, układu krzepnięcia i parametrów biochemicznych. Konieczna jest również konsultacja z anestezjologiem w celu dobrania odpowiedniego znieczulenia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, jak i przewodowym i miejscowym. Jednak preferuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ znieczulenie ogólne niesie za sobą zawsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Czy embolektomia jest refundowana na NFZ?

Czas oczekiwania na zabieg wynosi około kilka miesięcy. Jeśli jednak występuję ostre niedokrwienie to często jest konieczna szybka interwencja, ponieważ zbyt długie zwlekanie sprzyja rozwojowi martwicy. Koszt zabiegu na kończynach dolnych bez refundowania wynosi 8000 złotych.