Guzki krwawnicze odbytu – jak wygląda leczenie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Guzki krwawnicze odbytu to medyczna nazwa dla hemoroidów. Schorzenie to objawia się żylakami w obrębie odbytu. Jak uporać się z tym problemem? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda leczenie!

Guzki krwawnicze odbytu – co to za schorzenie? Jakie są objawy?

Guzki krwawnicze odbytu to schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, które może pozostać niezauważone przez wiele lat. Guzki powstają w wyniku podwyższonego ciśnienia w naczyniach żylnych okolic odbytu. Chorobie sprzyja nieprawidłowa dieta (niedobór błonnika), otyłość, ciąża, częste zaparcia, siedzący tryb życia oraz osłabienie napięcia mięśni.

Szacuje się, że na hemoroidy cierpi co druga osoba na świecie.

Najczęstsze objawy tej dolegliwości to:

  • Krwawienie z odbytu
  • Sączenie się wydzieliny w okolicy odbytu
  • Uczucie dyskomfortu podczas wypróżniania się
  • Zapalenie i obrzęk okolicy odbytu
  • Ból lub swędzenie po oddaniu stolca w wyniku uszkodzenia śluzówki i/lub skóry
  • Wyczuwalny guzek w okolicy odbytu

W przypadku zauważenia krwawienia, twardego i bolesnego guzka w okolicy odbytu lub silnych dolegliwości bólowych należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza, który przeprowadzi badania mające na celu zdiagnozowanie problemu.

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Żylaki odbytu zwykle ustępują w wyniku zmiany trybu życia. Duże znaczenie ma tutaj profilaktyka. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy zmodyfikować dietę, wprowadzić do planu dnia ćwiczenia fizyczne oraz pić dziennie dużo wody. Ekstremalne przypadki mogą wymagać interwencji chirurga.

Guzki krwawnicze odbytu – sposoby na hemoroidy

Jedną z najlepszych metod walki z hemoroidami jest dieta bogata w błonnik, pełnoziarniste pieczywo oraz składniki, które nie powodują zaparć. Warto wypróbować także tzw. nasiadówki – czyli przesiadywanie przez w wannie z letnią wodą z dodatkiem ziół oraz ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego. Aby zmniejszyć obrzęk, można stosować specjalne czopki, robić okłady z herbaty lub szałwii oraz przemywać chore miejsca wyciągiem z aloesu.

Aby domowa terapia na hemoroidy odniosła skutek, należy ją zacząć stosować już przy pierwszych objawach choroby. Leczenie może trwać nawet do kilku miesięcy. Im wcześniej zauważysz u siebie objawy hemoroidów i podejmiesz walkę, tym mniejsza szansa, że czeka Cię zabieg chirurgiczny!