Jak często należy robić morfologię krwi?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Morfologia krwi obwodowej to jedno z podstawowych badań krwi, które jest konieczne do prawidłowej diagnozy wielu chorób. Jak często należy robić morfologię krwi? Jak przygotować się do badania? Zapraszamy do lektury!

Morfologia krwi – na czym polega to badanie?

Morfologia krwi obwodowej to badanie polegające na pobraniu krwi z żyły w zgięciu łokciowym. Przed wkłuciem igły pacjentowi zakłada się opaskę uciskową, a miejsce pobrania jest odpowiednio dezynfekowane. Próbka krwi trafia do laboratorium, gdzie analizowany jest jej skład oraz budowa krwinek. Następnie badany otrzymuje wydruk z wynikami badań, który powinien zostać zinterpretowany przez lekarza.

Standardowe badanie krwi może zostać rozszerzone o:

  • OB (tzw. odczyn Biernackiego)
  • Oznaczenie poziomu cholesterolu
  • Badania hormonów tarczycy
  • Badanie czasu krzepliwości krwi
  • Badanie poziomu cukru we krwi

Jak często należy robić morfologię krwi?

Aby móc monitorować na bieżąco stan zdrowia, należy regularnie (raz na 2 lata) wykonywać ogólne badania profilaktyczne. Bezpłatne badania morfologii krwi obwodowej są najczęściej zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu i stanowią formę profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim można zapobiec rozwojowi wielu chorób i podjąć odpowiednio wcześnie leczenie. Częste badania morfologiczne krwi są zalecane dla osób, które mają nadwagę lub podejrzewa się u nich cukrzycę, badanie jest także pomocne w diagnozie choroby reumatycznej oraz zaburzeń hormonalnych.

Jak przygotować się do badania?

Na wynik badania morfologicznego krwi ma wpływ kilka czynników. Aby badanie odzwierciedlało faktyczny stan zdrowia, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Przed pobraniem krwi pamiętaj o tym, by:

  1. Przyjść na badanie na czczo, tzn. nie jeść nic na około 12 godzin przed pobraniem krwi. Przed badaniem można wypić szklankę wody lub niesłodzonej herbaty
  2. Przyjść na badanie najpóźniej o godzinie 10:00. Najlepsza pora na pobieranie krwi to czas pomiędzy 7:00 i 9:30 rano
  3. Przed badaniem  odpocząć, na przykład usiąść spokojnie na pół godziny

UWAGA: Przed pobraniem krwi (na około 2 – 3 dni wcześniej) należy się powstrzymać od picia alkoholu i ograniczyć inne używki, takie jak kawa, czy papierosy.