Jak gorączka wpływa na układ krwionośny?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gorączka to forma obrony organizmu przed drobnoustrojami. Wysoka temperatura sprzyja efektywnej pracy układu immunologicznego, jednak jeśli jest zbyt wysoka, może być niebezpieczna. Jak gorączka wpływa na układ krwionośny?

Na czym polega stan gorączkowy?

Gorączka powstaje w wyniku działalności zewnętrznych pirogenów, takich jak bakterie, wirusy, toksyny lub niektóre leki. Podwyższenie temperatury zapoczątkowuje serię mechanizmów obronnych, dzięki czemu możliwe jest zwalczenie infekcji. Wysoka temperatura sprzyja aktywności białek odpornościowych oraz osłabia drobnoustroje. W trakcie gorączki bakterie i wirusy nie mogą się szybko namnażać i rozprzestrzeniać po organizmie. W efekcie organizm może łatwiej zwalczyć chorobę. Jak gorączka wpływa na układ krwionośny?

Jak gorączka wpływa na układ krwionośny?

W wyniku gorączki następuje przyspieszenie przemiany materii oraz dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych skóry.

Stan podgorączkowy i gorączka nie są groźne dla zdrowia, o ile nie trwają zbyt długo. Długotrwała wysoka gorączka może doprowadzić do osłabienia organizmu. W wyniku podwyższonej temperatury ciała serce zaczyna pracować szybciej i jest bardzo obciążone. Zbyt wysoka gorączka może przyczynić się do niewydolności układu krążenia, dlatego nie należy jej bagatelizować.

W temperaturze powyżej 42 stopni Celsjusza dochodzi do nieodwracalnej denaturacji białek, co jest szczególnie groźne dla narządów wewnętrznych dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Osoby, które chorują na niewydolność krążenia, powinny obniżać temperaturę ciała w trakcie gorączki, np. stosując leki przeciwgorączkowe lub zimne kompresy.

Czym jest gorączka reumatyczna?

Szczególnie niebezpieczna dla układu krążenia jest tzw. gorączka reumatyczna. Choroba ta rozwija się jako powikłanie po niedoleczonej anginie paciorkowcowej i stanowi najczęstszą na świecie przyczynę nabytych wad serca u dzieci i dorosłych. Główne objawy gorączki reumatycznej to wysoka gorączka, zapalenie stawów, bolesność węzłów chłonnych oraz zmiany skórne.

U około połowy chorych gorączka reumatyczna ma ciężki przebieg i doprowadza do zapalenia serca oraz groźnych powikłań układu krążenia. W efekcie w organizmie mogą się rozwinąć nieodwracalne wady serca, między innymi zastawek. Główne objawy zapalenia serca to duszność oraz ból w klatce piersiowej, promieniujący do lewego barku i pleców.