Jak palenie tytoniu wpływa na układ krążenia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały ludzki organizm. Nikotyna i zawarte w papierosach substancje smoliste zaburzają funkcjonowanie układu pokarmowego, oddechowego, przyspieszają starzenie skóry, rozwój nowotworów i wpływają negatywnie na działanie układu nerwowego. Jak palenie tytoniu wpływa na układ krążenia?

Jak palenie tytoniu wpływa na układ krążenia?

Palenie tytoniu to czynnik, który zagraża nie tylko ogólnemu zdrowiu, ale i życiu. Zawarta w papierosach nikotyna jest neurotoksyną, która zaburza pracę wielu narządów. W dymie tytoniowym znajdują się również między innymi szkodliwe fenole, ciała smoliste, cyjanowodór, arsen oraz tlenek węgla. Jak palenie tytoniu wpływa na układ krążenia?

Palenie tytoniu – konsekwencje dla układu krążenia

Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą prowadzić do choroby niedokrwiennej serca oraz nadciśnienia tętniczego. W dalszej konsekwencji może dojść do trwałej i trudnej do wyleczenia niewydolności serca. Ryzyko zachorowania na choroby serca jest wysokie także w przypadku biernych palaczy.

Poza chorobą wieńcową (niedokrwienną), palenie papierosów może powodować:

  • Miażdżycę
  • Zespół płucno-sercowy

Mówi się, że każdy wypalony papieros przybliża nas do zawału i wiele w tym prawdy. Nikotyna podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca, pobudza także agregację płytek krwi i upośledza przepływ krwi w naczyniach. Do serca zaczyna docierać mniej substancji odżywczych i tlenu, co może skutkować zawałem serca i martwicą mięśniówki.

Jak palenie tytoniu wpływa na układ krążenia? E-papierosy

Okazuje się, że ryzyko chorób układu krążenia jest takie samo dla osób palących e-papierosy, co dla osób palących tytoń w sposób tradycyjny. E-papierosy zwiększają parametry, takie jak obwodowe skurczowe ciśnienie oraz tempo akcji serca. W konsekwencji e-palacz również jest narażony na choroby układu krążenia.

Wystarczy palić elektronicznego papierosa przez kilka minut, by zapoczątkować serię uszkodzeń naczyń krwionośnych w organizmie. Badania wykazały, że korzystanie z e-papierosów z nikotyną powoduje, podobnie jak palenie tradycyjne, podwyższenie pulsu i pobudza układ sercowo-naczyniowy. Mimo że szkodliwość elektronicznych papierosów jest niższa niż w przypadku tradycyjnych papierosów, to również jest bardzo wysoka, codzienne wdychanie dymu z elektronicznych papierosów zagraża zdrowiu i życiu!