Jak podwyższyć dobry cholesterol? Co jeść?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Cholesterol HDL to dobry cholesterol, który chroni nasz organizm przed miażdżycą. Jego ilość można podwyższyć w naturalny sposób. Jak podwyższyć dobry cholesterol? Które produkty warto jeść?

Jak podwyższyć dobry cholesterol? Czym jest zły i dobry cholesterol?

Cholesterol to lipid, który występuje prawie w każdej komórce ludzkiego ciała. Związek ten bierze udział w produkcji hormonów, a także odgrywa kluczową rolę w syntezie kwasów tłuszczowych. Dopóki stężenie cholesterolu we krwi jest prawidłowe, związek ten sam w sobie jest nieszkodliwy.

Wyróżniamy dwie frakcje cholesterolu:

  • cholesterol HDL (dobry cholesterol)
  • cholesterol LDL (zły cholesterol)

Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje zarówno HDL, jak i LDL. Zły cholesterol wspiera pracę układu nerwowego, uczestniczy także w produkcji hormonów oraz witaminy D. Cholesterol HDL, czyli dobry cholesterol, to związek który usuwa z naczyń krwionośnych frakcje lipidowe LDL, zapobiegając miażdżycy, a także zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Ilość dobrego cholesterolu jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie, co nie oznacza, że nie mamy wpływu na jego poziom. Jak podwyższyć dobry cholesterol? O poziom HDL w organizmie można dbać na wiele sposobów m.in. poprzez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną.

Jak podwyższyć dobry cholesterol?

Dieta zwiększająca poziom HDL to dieta oparta o posiłki przygotowane bez smażenia. Dania można gotować w parowarze, zwykłych garnkach lub piec. Jedynym tłustym mięsem, które można włączyć do diety, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 ryby morskie (łosoś, tuńczyk, dorsz, makrela, pstrąg).

Inne pokarmy, które pomagają wyrównać poziom cholesterolu, to:

  • Orzechy włoskie i migdały
  • Nasiona roślin – pestki dyni i słonecznika, siemię lniane
  • Oleje roślinne
  • Produkty pełnoziarniste
  • Warzywa i owoce (w tym przede wszystkim awokado)
  • Produkty bogate w antyoksydanty – kakao, herbata

Jeden z cennych efektów ubocznych walki z cholesterolem to zdrowa i samoistna utrata wagi. Dieta na dobry cholesterol w połączeniu z ruchem sprzyja utrzymaniu zdrowia i idealnej sylwetki.