Jak pomóc choremu z niewydolnością serca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niewydolność krążenia to choroba, która objawia się ogólnoustrojowo. Dolegliwość ta powoduje, że serce nie jest w stanie prawidłowo przepompowywać krwi. Jak pomóc choremu z niewydolnością serca?

Jakie są przyczyny i objawy nieprawidłowej pracy układu krążenia?

Niewydolność krążenia to jedna z konsekwencji nieprawidłowej pracy serca. Przyczyną niewydolności może być choroba niedokrwienna, nadciśnienie tętnicze lub różnego rodzaju wady serca. Niewydolność krążenia mogą powodować toksyny oraz niektóre leki, a także choroby takie jak anemia lub cukrzyca.

Do niewydolności krążenia mogą prowadzić również:

  • Zła dieta
  • Alkohol
  • Papierosy
  • Astma
  • Choroby płuc
  • Zawał serca
  • Nadczynność lub niedoczynność tarczycy

Do najczęstszych objawów niewydolności układu krążenia należą duszności, sinica, bolesność w klatce piersiowej, zasłabnięcia, przyspieszona lub niemiarowa praca serca i zimny pot. Jak pomóc choremu z niewydolnością serca?

Jak pomóc choremu z niewydolnością serca – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w sytuacji, gdy zaobserwujemy u kogoś niewydolność krążenia, to wezwanie pogotowia. Chorego należy ułożyć w wygodnej pozycji półsiedzącej oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Warto skonsultować z osobą przyjmującą zgłoszenie, czy podać choremu jednorazową dawkę leków, które zażywa.

Jak pomóc choremu z niewydolnością serca – leczenie

Niewydolność krążenia diagnozuje się w oparciu o badania:

  • EKG
  • RTG klatki piersiowej
  • Echo serca
  • Markerów sercowych
  • Gazometria krwi tętniczej

Po ustaleniu przyczyny dolegliwości lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, w krytycznych przypadkach choremu zakłada się pomosty naczyniowe tzw. by-passy. Leki na niewydolność krążenia mają na celu poprawić przepływ krwi w naczyniach wieńcowych.

Jakie są powikłania nieleczonej niewydolności krążenia?

Nieleczona niewydolność krążenia może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak np. trwałe nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, zaburzenia krążenia w mózgu, zatory i zakrzepica oraz nieuleczalna przebudowa serca. Chory musi przebywać pod opieką lekarza specjalisty nawet po całkowitej likwidacji niewydolności krążenia. Zabieg wszczepiania by-passów jest skomplikowany i może być obarczony dużym ryzykiem powikłań, jednak często jest to jedyna skuteczna metoda leczenia, zwłaszcza w przypadku przewlekłej niewydolności krążenia.