Jak pozbyć się gorączki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wysoka gorączka może być groźna dla zdrowia, gdy stan podwyższonej temperatury utrzymuje się zbyt długo. Jak obniżyć temperaturę ciała u dziecka lub dorosłego? Zapraszamy do lektury!

Kiedy gorączka jest groźna dla zdrowia?

Gorączka to stan, w którym organizm mobilizuje swoje wszystkie siły i uruchamia organizmy obronne, by zwalczyć infekcję. W podwyższonej temperaturze układ immunologiczny pracuje wydatniej, a wirusy i bakterie nie mogą się szybko namnażać.

Gorączka nie jest groźna dla zdrowia, o ile nie trwa zbyt długo. Długotrwała podwyższona temperatura ciała może doprowadzić do osłabienia organizmu, między innymi poprzez nadmierne obciążenie układu krwionośnego. W wysokiej temperaturze zachodzi także do niekorzystnych procesów, takich jak np. denaturacja białek, co jest szczególnie groźne dla narządów.

Wysoka gorączka może być groźna dla kobiet w ciąży, osób starszych, osób chorujących przewlekle na choroby układu krwionośnego oraz dzieci. W sytuacji, gdy podwyższona temperatura ciała utrzymuje się zbyt długo, należy ją obniżyć. Jak pozbyć się gorączki?

Jak pozbyć się gorączki?

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się gorączki u dorosłych jest naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Leki te mogą być stosowane razem, o ile zachowa się umiar i nie przekroczy zalecanych dawek. Maksymalna dozwolona dawka dobowa w przypadku Ibuprofenu wynosi 1,2 g na dobę, natomiast dla paracetamolu jest to 4 g na dobę. W praktyce oznacza to, że można podawać Ibuprofen co 8 godzin, a paracetamol co 4 – 6 godzin.

Jak pozbyć się gorączki u dzieci?

Jeśli chodzi o dzieci, leki obniżające gorączkę można podać, gdy gorączka przekroczy  poziom 38 stopni Celsjusza. Dawkę leku należy dopasować do wagi i wieku dziecka.

Inne sposoby na obniżenie temperatury ciała to:

  • Zimne okłady – należy je zmieniać co kilkanaście minut, aż temperatura ciała się obniży
  • Kąpiel – kąpiel w wodzie o niższej temperaturze niż temperatura ciała może pomóc zbić gorączkę, w wodzie należy zanurzać się stopniowo, by nie narazić dziecka na szok termiczny!

W ten sposób można załagodzić objawy gorączki do 38 stopni Celsjusza.

Pamiętaj: w trakcie gorączki bardzo ważne jest, aby nawadniać ciało. Zarówno dziecko, jak i rozgorączkowany dorosły powinno spożywać dużo niegazowanej wody mineralnej. Warto podawać choremu także soki owocowe.