Infekcyjne zapalenie wsierdzia to choroba, która dotyka średnio od 2 do 4 osób na 100 tysięcy ludzi w skali roku. Nieleczone infekcyjne zapalenie wsierdzia może doprowadzić do śmierci. Jak je rozpoznać? Jaki jest przebieg tej choroby? Zapraszamy do lektury!
Infekcyjne zapalenie wsierdzia dotyka najczęściej jam serca, zastawek i większych naczyń krwionośnych. Do zakażenia krwi dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej, przyczyną zapalenia mogą również być grzyby i chlamydie. Infekcja następuje wskutek naruszenia ciągłości błon śluzowych (na przykład w trakcie zabiegów stomatologicznych), aby bakterie przedostały się do układu krążenia, musi dojść do uszkodzenia wewnętrznej ściany serca (wsierdzia).
W grupie wysokiego ryzyka zapalenia wsierdzia znajdują się między innymi:
Objawy infekcyjnego zapalenia wsierdzia to:
W przypadku zajęcia stanem zapalnym prawej części serca pojawiają się charakterystyczne objawy: dreszcze, nocne poty, duszność, kaszel oraz ból w klatce piersiowej. W przypadku zapalenia lewej części serca, można zauważyć wybroczyny na skórze, chory ma również duszności i łatwo się męczy. Jeśli zapalenie rozsieje się po całym organizmie, może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych oraz niewydolności układu moczowego i pokarmowego.
Diagnostyka w przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia opiera się na wykonaniu posiewu krwi i wykryciu źródła zakażenia, a więc bakterii. W ujawnieniu zmian wywołanych zapaleniem wsierdzia pomocne może być badanie EKG oraz echo serca. Leczenie infekcyjnego zapalenia wsierdzia polega na stosowaniu antybiotyków w warunkach szpitalnych. Chory powinien pozostać pod kontrolą i opieką lekarza przez kilka tygodni. W przypadku, gdy zapalenie nie ustępuje, konieczne jest leczenie metodą kardiochirurgiczną.