Jak przygotować się do badania krwi?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bezpłatne badania morfologii krwi obwodowej są najczęściej zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu i stanowią formę profilaktyki zdrowotnej. Jak przygotować się do badania krwi? O czym należy pamiętać?

Po co wykonuje się badania morfologii krwi obwodowej?

Morfologia krwi obwodowej to bezpłatne badanie zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu, polegające na pobraniu krwi, najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym. Próbka krwi pacjenta jest następnie analizowana w specjalistycznym laboratorium.

Analiza dokładnego składu krwi oraz budowy krwinek może być pomocna między innymi w:

 • Diagnozowaniu zaburzeń hormonalnych
 • Identyfikowaniu stanów zapalnych
 • Leczeniu nadwagi i cukrzycy
 • Diagnozowaniu choroby reumatycznej

Jak przygotować się do badania krwi?

Na wynik badania morfologicznego krwi obwodowej ma wpływ wiele czynników. Z uwagi na to, że niektóre parametry krwi zmieniają się w ciągu doby, najlepsza pora na pobieranie krwi to czas pomiędzy 7:00 i 9:30 rano. Aby badanie odzwierciedlało faktyczny stan zdrowia i wyniki były wiarygodne, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do badania krwi?

 • Przyjdź na badanie na czczo. Nie jedz nic na około 8 – 12 godzin przed pobraniem krwi, ponieważ spożyte cukry i tłuszcze mogą zniekształcić wyniki badania
 • Kolacja spożywana w przeddzień badania powinna być lekkostrawna
 • Przed badaniem możesz wypić szklankę wody, by rozrzedzić krew i ułatwić laborantce jej pobranie
 • Jeśli boisz się bólu związanego z pobraniem krwi, możesz zastosować krem znieczulający, nakłada się go na rękę jeszcze w domu, przed wyjściem na badanie
 • Na około 2 – 3 dni przed badaniem powstrzymaj się od picia alkoholu i ogranicz inne używki (kawa, papierosy), ponieważ mogą one zagęścić krew i spowodować wzrost objętości erytrocytów MCV, co znacznie zaburzy wynik badania
 • Nie forsuj się przed badaniem, zrezygnuj z porannych aktywności fizycznych i dobrze się wyśpij. Na 15 – 30 minut przed pobraniem krwi po prostu usiądź i odpocznij w poczekalni.
 • Jeśli zażywasz stale jakieś leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem, w przypadku niektórych leków może być konieczne ominięcie porannej dawki

UWAGA: Jeśli poza standardowym badaniem krwi chcesz również zmierzyć poziom cholesterolu, od ostatniego posiłku powinno upłynąć 14 – 16 godzin!