Rezonans magnetyczny to bezbolesne badanie, wykonywane w celu dokładnego obejrzenia wnętrza ciała. Wykorzystuje się go np. do oceny stanu struktur mózgu. Jak się przygotować do rezonansu? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!
Rezonans magnetyczny to badanie, które wymaga od pacjenta trwania w jednej pozycji, bez ruchu. Wykonuje się je specjalnej komorze, do której wnętrza pacjent jest wsuwany na stole. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, badanie rezonansu magnetycznego wykorzystuje nieszkodliwe dla organizmu promieniowanie elektromagnetyczne. Badanie jest droższe, ale można je wykonywać wielokrotnie, bez szkody dla zdrowia pacjenta. Jak się przygotować do rezonansu? Poniżej zebraliśmy przydatne porady.
Standardowe badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy pacjentowi zostanie podany dożylnie środek kontrastowy. Decyzję o podaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz, jeśli środek ten jest podawany dożylnie:
Do rezonansu magnetycznego należy przystąpić w luźnym ubraniu, należy przypilnować, by nie zawierało ono metalowych elementów. Pacjent może zostać poproszony o zdjęcie aparatu słuchowego, okularów, biżuterii, nie zaleca się także wykonywania przed badaniem makijażu (ze względu na drobinki metali w kosmetykach).
Na około 3 godziny przed badaniem należy wypić minimum 1,5 l niegazowanej wody. Warto się pojawić w placówce najpóźniej 15 minut przed badaniem, ponieważ każdy pacjent wypełnia wcześniej ankietę dotyczącą stanu zdrowia.
Przeciwskazania do badania RM i MRI to:
Badanie jest niewskazane dla osób, które posiadają metalowe ciała obce w tkankach – np. płytki ortopedyczne. Względne przeciwskazania to także ciąża, obecność sztucznej zastawki serca, protezy i klipsy naczyniowe, aparat ortodontyczny, stenty oraz metaliczne implanty ortopedyczne.