Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ciśnieniomierz to urządzenie, dzięki któremu można kontrolować ciśnienie tętnicze krwi w domowym zaciszu. Jaki wybrać dobry ciśnieniomierz i czym kierować się przy jego wyborze?

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz? Rodzaje ciśnieniomierzy

Samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego dokonywane przez pacjenta w domu są coraz częściej zalecane przez lekarzy. Do domowego użytku nadają się automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne. Ich obsługa jest łatwa i nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy medycznej.

Najdokładniejsze pomiary uzyskuje się za pomocą ciśnieniomierzy tradycyjnych (mechanicznych), jednak ze względu na trudność przeprowadzania pomiaru, są one wykorzystywane głównie przez lekarzy i pielęgniarki. Pomiar ciśnienia wykorzystuje metodę oscylometryczną – ciśnienie ustalane jest poprzez mierzenie drgań wywołanych przepływem krwi pod mankietem. Jak wybrać dobry ciśnieniomierz? Warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Przed zakupem aparatu do mierzenia ciśnienia, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • wielkość mankietu aparatu – niewłaściwie dobrany do obwodu ramienia mankiet może doprowadzić do zaburzenia wartości pomiarowych, dlatego przed zakupem warto zmierzyć obwód ramienia i dobrać zgodnie z nim model ciśnieniomierza
  • rodzaj mankietu – ciśnieniomierze dla osób otyłych posiadają mankiet na nadgarstku (ciśnieniomierze nadgarstkowe). Aparaty te są nieco mniej dokładne niż standardowe urządzenia (ciśnieniomierze naramienne)
  • certyfikaty – renomowane ciśnieniomierze posiadają certyfikaty świadczące o walidacji klinicznej
  • wyświetlacz – duży i czytelny wyświetlacz to rozwiązanie, które ułatwi odczyt wyników
  • dodatkowe funkcje i czujniki – jeśli cierpisz na zaburzenia rytmu serca, warto wyposażyć się w aparat z czujnikiem do wykrywania nieregularnej pracy serca. Niektóre ciśnieniomierze posiadają także funkcję zapamiętywania pomiarów oraz monitorowanie wyników za pomocą aplikacji mobilnych

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Pomiar ciśnienia powinien być wykonywany w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji siedzącej lub leżącej. Przed wykonaniem pomiaru należy odpocząć, w trakcie wykonywania badania ręka powinna być oparta na stole lub łóżku. Aby pomiar był prawidłowy, na pół godziny przed badaniem nie powinno się pić kawy ani palić tytoniu.

Dobrym nawykiem jest wykonywanie pomiarów codziennie rano. Ciśnieniomierz musi być regularnie sprawdzany, przed pierwszym użyciem warto poprosić lekarza o przeszkolenie i pomoc z zakresu obsługi urządzenia.