Jak wyglądają hemoroidy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Hemoroidy to wstydliwy problem, który dotyczy przede wszystkim osób spędzających zbyt długo czasu w siedzącej pozycji, np. w pracy lub za kierownicą samochodu. Jak wyglądają hemoroidy? Jakie są ich objawy? Podpowiadamy!

Jak wyglądają hemoroidy? Czym są hemoroidy?

Hemoroidy w zasadzie nie oznaczają choroby, a zwyczajną strukturę anatomiczno-fizjologiczną ludzkiego odbytu. Mianem tym określa się guzki krwawnicze – naczynia żylne, które są zlokalizowane w obrębie odbytu. Naczynia te są wypełnione krwią. Dopiero gdy dochodzi do rozwinięcia choroby hemoroidalnej, mamy do czynienia z nieprzyjemnymi objawami w postaci hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, czyli żylaków odbytu.

Jak wyglądają hemoroidy? Jakie są objawy hemoroidów?

Jak wyglądają hemoroidy? Jeśli mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną naczyń wewnętrznych, początkowo nie widać objawów, są one bezbolesne, dopiero gdy guzki nabrzmieją krwią, chory może odczuwać ból wynikający z ucisku na nerwy. Natomiast hemoroidy zewnętrzne są dość dobrze widoczne w okolicy odbytu, są bolesne i utrudniają oddawanie stolca. Lekarz może je zdiagnozować poprzez ocenę wzrokową. Inne badania, które pozwalają stwierdzić obecność choroby hemoroidalnej to także badanie per rectum oraz anoskopia.

Charakterystyczne objawy hemoroidów to:

  • ból w trakcie oddawania stolca,
  • krwawienie z odbytu i obecność krwi wokół oddawanego stolca,
  • śluz w oddawanym stolcu,
  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
  • uczucie dyskomfortu i pieczenia w okolicy odbytu.

Skąd się biorą hemoroidy?

Do rozwoju choroby hemoroidalnej przyczynia się wiele czynników. Zaobserwowano duży związek choroby z brakiem aktywności fizycznej oraz siedzącym trybem życia. Hemoroidom sprzyja także otyłość oraz ciąża. Żylaki odbytu mogą towarzyszyć także innym stanom zapalnym odbytu oraz układu pokarmowego, np. przetokom lub ropniom. Pojawiają się także u osób chorujących na raka jelita grubego.

UWAGA: jeśli poza objawami charakterystycznymi dla hemoroidów obserwujemy także inne niepokojące oznaki, np. skrzepy krwi lub krew w kolorze czarnym, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o poważnych chorobach układu moczowego lub układu płciowego.

Jak się leczy hemoroidy?

Hemoroidy leczy się, stosując czopki i leki przeciwzapalne. W zaawansowanych stadiach choroby lekarz może zaproponować bardziej inwazyjne metody, np. zabieg chirurgiczny. W walce z żylakami odbytu może pomóc także laseroterapia.