Dawcą krwi może zostać prawie każdy. Ten drogocenny dar może kiedyś uratować komuś życie. Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi? Jakie są przywileje krwiodawców? Zapraszamy do lektury!
Oddawanie krwi to całkowicie bezpieczny zabieg, wykonywany jednorazowym, wysterylizowanym sprzętem. Do zarejestrowania kandydata na dawcę wystarczy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość z nr PESEL. Przed każdym oddaniem krwi dawca zostaje przebadany pod kątem infekcji i obecności wirusów.
Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi? Przeciwwskazania do wykonania zabiegu pobrania krwi to:
Do zabiegu oddawania krwi nie mogą przystąpić osoby, które przez ostatnie 6 miesięcy miały wykonywany zabieg operacyjny, biopsję narządów, przeszczep lub badanie endoskopowe. Przez okres 6 miesięcy nie można także oddawać krwi, jeśli miało się wykonywany tatuaż, piercing lub wróciło się z tropikalnej podróży. Krwi nie mogą także oddawać kobiety w trakcie miesiączki, karmienia piersią oraz do 6 miesięcy po porodzie lub poronieniu.
Każdemu dawcy krwi, który choć raz dobrowolnie i bezpłatnie oddał krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi. Honorowy Dawca Krwi może również otrzymać specjalną odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, w zależności od tego, ile litrów krwi oddał w dowolnym okresie.
Wyróżnia się odznaki:
Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi, nadaje się order Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.