Kołatanie serca może stanowić objaw wielu chorób. Zjawisko to wiąże się z przyspieszoną pracą narządu. Jak uspokoić serce? O czym może świadczyć ten objaw i kiedy można uznać go za niepokojący? Podpowiadamy!
Kołatanie serca to subiektywne odczucie zmienionego (przyspieszonego lub niemiarowego) bicia serca. W większości przypadków kołatanie nie świadczy o zaburzeniach rytmu serca – zjawisko to może wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego lub pod wpływem stresujących sytuacji, ale warto mieć rękę na pulsie.
Kołatanie serca może świadczyć o poważnej chorobie, dlatego, jeśli odczuwamy, że serce bije nam zbyt szybko, wręcz kołacze i sytuacja ta zdarza się często, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny lub kardiolog przeprowadzi wywiad, osłucha serce, zmierzy tętno oraz przeprowadzi badanie EKG, które pozwoli stwierdzić, czy mamy powody do niepokoju.
Kołatanie serca może, ale nie musi, wynikać z chorób serca, takich jak np. migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy lub nadokomorowy, czy choroba niedokrwienna serca. Objaw ten może sugerować niewydolność serca, kardiomiopatie lub obecność wrodzonych wad.
Najczęściej jednak kołatanie jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego lub długotrwałego życia w stresie. Objaw ten pojawia się u osób nadużywających alkoholu oraz palących papierosy.
Inne przyczyny kołatania serca, to:
Kołatanie może towarzyszyć także wysokiej gorączce, migrenie lub pojawiać się, gdy kobieta jest w ciąży. Symptomy, które pojawiają się równolegle to wzmożona potliwość, zawroty głowy, duszność, zmęczenie oraz przyspieszony oddech.
Jak uspokoić serce? Kołatanie serca ma często podłoże psychiczne lub wynika z nadmiernego stresu. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie takie objawy, a wyniki badań niczego nie wykryły, lekarze zalecają, by unikać nadmiernego stresu i prowadzić oszczędny tryb życia. Dolegliwości związanych z kołataniem serca można uniknąć poprzez odstawienie mocnej kawy i alkoholu. Pomocna może się okazać także terapia u psychologa lub ćwiczenia relaksacyjne, np. joga.