Kołatanie serca – jak uspokoić serce?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kołatanie serca może stanowić objaw wielu chorób. Zjawisko to wiąże się z przyspieszoną pracą narządu. Jak uspokoić serce? O czym może świadczyć ten objaw i kiedy można uznać go za niepokojący? Podpowiadamy!

Jak uspokoić serce – czym jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to subiektywne odczucie zmienionego (przyspieszonego lub niemiarowego) bicia serca. W większości przypadków kołatanie nie świadczy o zaburzeniach rytmu serca – zjawisko to może wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego lub pod wpływem stresujących sytuacji, ale warto mieć rękę na pulsie.

Jak uspokoić serce – kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Kołatanie serca może świadczyć o poważnej chorobie, dlatego, jeśli odczuwamy, że serce bije nam zbyt szybko, wręcz kołacze i sytuacja ta zdarza się często, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny lub kardiolog przeprowadzi wywiad, osłucha serce, zmierzy tętno oraz przeprowadzi badanie EKG, które pozwoli stwierdzić, czy mamy powody do niepokoju.

O czym może świadczyć kołatanie serca?

Kołatanie serca może, ale nie musi, wynikać z chorób serca, takich jak np. migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy lub nadokomorowy, czy choroba niedokrwienna serca. Objaw ten może sugerować niewydolność serca, kardiomiopatie lub obecność wrodzonych wad.

Najczęściej jednak kołatanie jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego lub długotrwałego życia w stresie. Objaw ten pojawia się u osób nadużywających alkoholu oraz palących papierosy.

Inne przyczyny kołatania serca, to:

  • Zaburzenia psychiczne – np. napad paniki,
  • Nadmierne spożywanie kofeiny,
  • Zaburzenia na tle hormonalnym – nadczynność tarczycy, zaburzenia elektrolitowe,

Kołatanie może towarzyszyć także wysokiej gorączce, migrenie lub pojawiać się, gdy kobieta jest w ciąży. Symptomy, które pojawiają się równolegle to wzmożona potliwość, zawroty głowy, duszność, zmęczenie oraz przyspieszony oddech.

Jak uspokoić serce?

Jak uspokoić serce? Kołatanie serca ma często podłoże psychiczne lub wynika z nadmiernego stresu. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie takie objawy, a wyniki badań niczego nie wykryły, lekarze zalecają, by unikać nadmiernego stresu i prowadzić oszczędny tryb życia. Dolegliwości związanych z kołataniem serca można uniknąć poprzez odstawienie mocnej kawy i alkoholu. Pomocna może się okazać także terapia u psychologa lub ćwiczenia relaksacyjne, np. joga.