Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia pajączków oraz żylaków, które pojawiają się na kończynach dolnych. Na czym polega laseroterapia? Zapraszamy do lektury!
Terapia laserowa to nowy, skuteczny sposób na leczenie żylaków kończyn dolnych. Metoda ta jest stosowana powszechnie na terenie USA oraz w Europie. Zabieg laserowego zamykania żylaków wykorzystuje energię cieplną emitowaną przez końcówkę światłowodu, który wprowadza się do żyły odpiszczelowej z poziomu kolana. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie ścian naczynia i jego zwłóknienie. Dzięki temu zabiegowi można bezinwazyjnie trwale zamknąć żyłę i przywrócić prawidłowe krążenie krwi w kończynach.
Zabieg trwa do kilku godzin, przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych, najczęściej w sali operacyjnej. Aby uniknąć poparzenia, operowane miejsce smaruje się specjalnym płynem. Przed zabiegiem w okolicę żyły podawany jest również płyn tumescencyjny, który działa przeciwzapalnie, powoduje obkurczenie żyły i znieczula operowane miejsce. Po wykonaniu zabiegu nie ma konieczności pobytu w klinice, tego samego dnia po operacji pacjent może wyjść do domu. Po zabiegu wskazany jest 30 – minutowy spacer, pacjent powinien nosić również przez kilka dni specjalny opatrunek uciskowy lub pończochę.
Leczenie laserem to zabieg, do którego kwalifikuje się większość pacjentów. Laseroterapia nie jest zalecana niewielkiemu odsetkowi osób, których naczynia mają bardzo dużą średnicę, są zlokalizowane bezpośrednio pod skórą lub mają bardzo kręty przebieg.
Powikłania, które mogą się pojawić po zabiegu, to:
Wszystkie wyżej wymienione powikłania występują rzadziej niż w przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej.
Do głównych zalet laserowego zabiegu usuwania żylaków należą: