Łóżka dla chorych – jak je wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Łóżka dla chorych to nieoceniona pomoc w opiece nad leżącą osobą. Odpowiednio dobrany, sprzęt rehabilitacyjny minimalizuje ryzyko wystąpienia urazów oraz zwiększa komfort chorego. Jak je wybrać?

Łóżka dla chorych – zakup czy wypożyczenie?

Jedną z podstawowych kwestii, nad którą warto się zastanowić, gdy potrzebne nam są łóżka dla chorych, jest to, czy chcemy takie łóżko rehabilitacyjne kupić, czy wynająć na określony czas. To, która z tych dwóch opcji jest lepsza, zależy od:

  • budżetu, jakim dysponujemy,
  • rodzaju choroby osoby leżącej.

Jeśli leżący ma szansę na to, że w ciągu kilku miesięcy wróci do dawnej sprawności, korzystniejszy będzie wynajem. Jeśli natomiast choroba nie jest przejściowa, lepiej przystosować całe mieszkanie tak, by możliwie zwiększyć komfort chorej osoby, włącznie z zakupem na stałe łóżka rehabilitacyjnego.

Łózka dla chorych – jak dobrać łóżko rehabilitacyjne?

Aby wybrać dobrze łóżko rehabilitacyjne, należy je dostosować przede wszystkim do rodzaju choroby oraz wagi osoby unieruchomionej. W tym celu konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Kolejne kryteria to dostępne funkcje oraz możliwości regulacji. Jest to szczególnie ważne, gdy opieka nad chorym ma charakter długoterminowy. Łóżko powinno być łatwe w sterowaniu (np. za pomocą specjalnego pilota) oraz posiadać kilka segmentów. Musi być wyposażone także w koła z blokadą, by zapewnić choremu niezbędną stabilność.

Ile kosztują łóżka rehabilitacyjne?

Jeśli zależy nam na nowym sprzęcie, należy się przygotować na wydatek rzędu około 3 tysięcy złotych. Używane łózka rehabilitacyjne zakupimy na polskim rynku w cenie około 2 razy niższej.

PAMIĘTAJ: do każdego łóżka rehabilitacyjnego jest potrzebny specjalny materac przeciwodleżynowy.

Jak uzyskać dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka dla chorych nie są refundowane w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. To jednak nie oznacza, że nie można liczyć na pomoc finansową. Jeśli brakuje nam środków na zakup tego typu sprzętu, możemy się zwrócić o wsparcie do MOPu lub PCPRu. Aby uzyskać dofinansowanie, koniecznie trzeba przedłożyć w danej placówce odpowiedni wniosek, wraz z zaświadczeniem od lekarza, oświadczeniem o niepełnosprawności oraz oświadczeniem o dochodach osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna. Wnioskowana kwota może wynieść nawet do 60% ceny zakupu łóżka.