Łóżka dla chorych to nieoceniona pomoc w opiece nad leżącą osobą. Odpowiednio dobrany, sprzęt rehabilitacyjny minimalizuje ryzyko wystąpienia urazów oraz zwiększa komfort chorego. Jak je wybrać?
Jedną z podstawowych kwestii, nad którą warto się zastanowić, gdy potrzebne nam są łóżka dla chorych, jest to, czy chcemy takie łóżko rehabilitacyjne kupić, czy wynająć na określony czas. To, która z tych dwóch opcji jest lepsza, zależy od:
Jeśli leżący ma szansę na to, że w ciągu kilku miesięcy wróci do dawnej sprawności, korzystniejszy będzie wynajem. Jeśli natomiast choroba nie jest przejściowa, lepiej przystosować całe mieszkanie tak, by możliwie zwiększyć komfort chorej osoby, włącznie z zakupem na stałe łóżka rehabilitacyjnego.
Aby wybrać dobrze łóżko rehabilitacyjne, należy je dostosować przede wszystkim do rodzaju choroby oraz wagi osoby unieruchomionej. W tym celu konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem.
Kolejne kryteria to dostępne funkcje oraz możliwości regulacji. Jest to szczególnie ważne, gdy opieka nad chorym ma charakter długoterminowy. Łóżko powinno być łatwe w sterowaniu (np. za pomocą specjalnego pilota) oraz posiadać kilka segmentów. Musi być wyposażone także w koła z blokadą, by zapewnić choremu niezbędną stabilność.
Jeśli zależy nam na nowym sprzęcie, należy się przygotować na wydatek rzędu około 3 tysięcy złotych. Używane łózka rehabilitacyjne zakupimy na polskim rynku w cenie około 2 razy niższej.
PAMIĘTAJ: do każdego łóżka rehabilitacyjnego jest potrzebny specjalny materac przeciwodleżynowy.
Łóżka dla chorych nie są refundowane w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. To jednak nie oznacza, że nie można liczyć na pomoc finansową. Jeśli brakuje nam środków na zakup tego typu sprzętu, możemy się zwrócić o wsparcie do MOPu lub PCPRu. Aby uzyskać dofinansowanie, koniecznie trzeba przedłożyć w danej placówce odpowiedni wniosek, wraz z zaświadczeniem od lekarza, oświadczeniem o niepełnosprawności oraz oświadczeniem o dochodach osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna. Wnioskowana kwota może wynieść nawet do 60% ceny zakupu łóżka.