ECHO serca, czyli inaczej echokardiografia to metoda badania serca pozwalająca na zdiagnozowanie i wykluczenie wielu chorób układu krążenia. Na czym polega badanie ECHO? Jak się do niego przygotować? Zapraszamy do lektury!
Echokardiografia serca (w skrócie echo) to nieinwazyjne (nienaruszające tkanek pacjenta) badanie pozwalające na ocenę pracy serca. W trakcie badania analizowane są struktury i ruchy serca. Z użyciem odpowiedniego aparatu USG i urządzeń emitujących fale dźwiękowe można przeanalizować budowę i działanie zastawek, dokonać pomiaru wielkości komór oraz wykonać diagnostykę wad serca i nowotworów mięśnia sercowego.
Podczas badania echo mierzona jest tzw. frakcja wyrzutowa, czyli procent objętości krwi przepompowywanej z serca w czasie jednego skurczu. Aby określić ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego, najczęściej analizuje się frakcję wyrzutową komory lewej. Norma to minimum 60 – 65%. Wartości frakcji wyrzutowej niższe niż 60% oznaczają niewydolność lub słabą kondycję mięśnia sercowego. Niska frakcja wyrzutowa może również wynikać z długotrwałego nadciśnienia.
Badanie echo trwa od 30 do 90 minut, jest bezbolesne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Może być przeprowadzone w przychodni, w gabinecie lekarskim, a nawet tuż przy łóżku chorego, w wyciszonym pomieszczeniu. Na skórę pacjenta nanoszony jest specjalny żel, a następnie przykładana głowica urządzenia. Obraz serca wyświetla się na monitorze połączonym z aparaturą badawczą. Aby uzyskać pełen obraz, często wykonuje się również tzw. echo serca przezprzełykowe, w trakcie którego badanemu wprowadza się przez jamę ustną specjalną sondę badawczą.
Dla kogo jest wskazane echo serca? Przede wszystkim dla osób, u których występują zaburzenia w pracy serca, takie jak szmery, czy trudne do wyjaśnienia bóle. Echo serca wykonuje się również u osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, zapalenie mięśnia sercowego, chorobę wieńcową oraz u osób po przebytych zawałach.
Jak się przygotować do badania? W przypadku echokardiografii przezprzełykowej należy być na czczo, natomiast jeśli chodzi o zwykłe badanie, konieczne jest jedynie rozebranie się od pasa w górę i ułożenie na plecach.
UWAGA: Po echu serca, w ciągu 24 godzin po badaniu, zabronione jest spożywanie alkoholu!