Nadczynność tarczycy a serce

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nadczynność tarczycy to stan chorobowy, w którym ilość produkowanych przez organizm hormonów tarczycy przekracza zapotrzebowanie. W efekcie dochodzi do wielu zaburzeń, w tym między innymi układu nerwowego, krążenia i mięśniowego. Co łączy ze sobą nadczynność tarczycy, a serce? Zapraszamy do lektury!

Nadczynność tarczycy a serce – jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy wywołuje bardzo zróżnicowane objawy. Zmiany w gospodarce hormonalnej dotykają wielu różnych układów.

Chory może odczuwać:

  • Pobudzenie i nerwowość,
  • Uczucie ciągłego gorąca,
  • Nadmierną potliwość,
  • Ból w mięśniach i stawach,
  • Drżenie rąk
  • Ścisk w gardle na wysokości tarczycy,

Charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy jest także uczucie przewlekłego zmęczenia oraz osłabienie kondycji włosów i skóry.

Nadczynność tarczycy a serce – jak zaburzenia tarczycy wpływają na układ krążenia?

Zwiększona produkcja hormonów tarczycy w ciele wpływa w znaczący sposób także na układ krążenia. Nadczynność tarczycy może spowodować u chorego wzrost ciśnienia krwi i nadciśnienie tętnicze.

Inne sercowe problemy zdrowotne, które mogą się wiązać z zaburzeniami tarczycy, to:

  • Częstoskurcz serca,
  • Migotanie przedsionków,
  • Niemiarowość i kołatanie serca.

Jeśli przyczyną zaburzeń pracy serca jest nadczynność tarczycy, nieleczone, schorzenie może doprowadzić nawet do niewydolności serca, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o wszystkich objawach, jakie odczuwamy.

Co wywołuje nadczynność tarczycy?

Wiemy już, co łączy nadczynność tarczycy a serce. Warto jeszcze na koniec wspomnieć o przyczynach zaburzeń związanych z pracą gruczołu tarczycowego. W Polsce dwie najczęstsze przyczyny nadczynności tarczycy to choroba Gravesa i Basedowa oraz występowanie guzków tarczycy.

Jak leczy się nadczynność tarczycy?

Leczenie nadczynności zależy od jej przyczyny, a także cech indywidualnych chorego. W terapii stosuje się tzw. tyreostatyki, czyli leki przeciwtarczycowe, możliwe jest także doustne leczenie jodem promieniotwórczym.

Aby uniknąć groźnych powikłań (zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego) i możliwie przyspieszyć leczenie, osoba chorująca powinna przede wszystkim zapewnić sobie spokojne warunki otoczenia. Ważna jest także dieta. Spożywane przez chorą osobę produkty powinny zawierać dużo witamin, wapń oraz antyoksydanty. Ilość hormonów produkowanych przez tarczycę można zmniejszyć także, spożywając goitreny (zawarte między innymi w brokułach i jarmużu).