Nadczynność tarczycy to stan chorobowy, w którym ilość produkowanych przez organizm hormonów tarczycy przekracza zapotrzebowanie. W efekcie dochodzi do wielu zaburzeń, w tym między innymi układu nerwowego, krążenia i mięśniowego. Co łączy ze sobą nadczynność tarczycy, a serce? Zapraszamy do lektury!
Nadczynność tarczycy wywołuje bardzo zróżnicowane objawy. Zmiany w gospodarce hormonalnej dotykają wielu różnych układów.
Chory może odczuwać:
Charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy jest także uczucie przewlekłego zmęczenia oraz osłabienie kondycji włosów i skóry.
Zwiększona produkcja hormonów tarczycy w ciele wpływa w znaczący sposób także na układ krążenia. Nadczynność tarczycy może spowodować u chorego wzrost ciśnienia krwi i nadciśnienie tętnicze.
Inne sercowe problemy zdrowotne, które mogą się wiązać z zaburzeniami tarczycy, to:
Jeśli przyczyną zaburzeń pracy serca jest nadczynność tarczycy, nieleczone, schorzenie może doprowadzić nawet do niewydolności serca, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o wszystkich objawach, jakie odczuwamy.
Wiemy już, co łączy nadczynność tarczycy a serce. Warto jeszcze na koniec wspomnieć o przyczynach zaburzeń związanych z pracą gruczołu tarczycowego. W Polsce dwie najczęstsze przyczyny nadczynności tarczycy to choroba Gravesa i Basedowa oraz występowanie guzków tarczycy.
Leczenie nadczynności zależy od jej przyczyny, a także cech indywidualnych chorego. W terapii stosuje się tzw. tyreostatyki, czyli leki przeciwtarczycowe, możliwe jest także doustne leczenie jodem promieniotwórczym.
Aby uniknąć groźnych powikłań (zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego) i możliwie przyspieszyć leczenie, osoba chorująca powinna przede wszystkim zapewnić sobie spokojne warunki otoczenia. Ważna jest także dieta. Spożywane przez chorą osobę produkty powinny zawierać dużo witamin, wapń oraz antyoksydanty. Ilość hormonów produkowanych przez tarczycę można zmniejszyć także, spożywając goitreny (zawarte między innymi w brokułach i jarmużu).