Nagłe zatrzymanie krążenia a zawał serca

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca to to samo? Jak rozróżnić te dwa stany chorobowe? Jakie są ich objawy? Jak można pomóc? Zapraszamy do lektury!

Czym jest zawał serca?

Zawał serca to inaczej martwica mięśnia sercowego. Dochodzi do niej w wyniku niedokrwienia wskutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej (która doprowadza krew do serca). W wyniku zawału do serca nie dociera odpowiednia ilość krwi, a więc tlen i substancje odżywcze. Objawy niedokrwienia serca są zazwyczaj gwałtowne. Chory czuje nagły ból w klatce piersiowej, odczuwa duszność i brakuje mu tchu. Charakterystyczną cechą bólu zawałowego jest promieniowanie do lewego ramienia lub żuchwy.

Jakie są jeszcze inne objawy zawału serca?

Inne objawy zawału serca, to:

  • Zimne poty
  • Zawroty głowy
  • Duszności
  • Wymioty
  • Przewlekły kaszel
  • Ból w okolicach szyi, brzucha, pleców, żuchwy i ramion

Na czym polega zatrzymanie akcji serca?

Zatrzymanie akcji serca to moment, w którym serce przestaje na chwilę bić. Jest to ustanie mechanicznej czynności serca i wynika z zaburzeń w przewodzeniu impulsów elektrycznych kierujących pracą mięśnia sercowego. Wskutek arytmii serce nie może prawidłowo pompować krwi.

Jakie są objawy zatrzymania akcji serca?

Objawy zatrzymania akcji serca mogą przypominać objawy zawału.

Należą do nich:

  • Bezdech
  • Brak reakcji na bodźce
  • Uczucie niepokoju, załamanie
  • Brak tętna

Nagłe zatrzymanie akcji serca rzadko dotyczy osób młodych, zwykle ma podłoże kardiologiczne i jest pierwszym objawem choroby wieńcowej lub kardiomiopatii.

Jak pomóc choremu?

Aby pomóc choremu, najważniejsza jest regularna kontrola objawów oraz wczesna diagnostyka. W przypadku zauważenia wczesnych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza lub zadzwonić karetkę. Na oddziale ratunkowym zostanie przeprowadzone badanie EKG oraz oznaczone markery krwi, by wykluczyć zawał lub podjąć działania ratunkowe.

Przy zawale serca kluczowy jest czas. Każda minuta opóźnienia pomocy lekarskiej oznacza powiększanie się obszaru martwicy i zmniejsza szanse na powrót do zdrowia. Do przyjazdu karetki należy ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, konieczna jest jak najszybsza reanimacja (2 wdechy, 30 uciśnięć). Reanimacji nie należy zatrzymywać aż do przyjazdu pogotowia. Warto poprosić świadków wydarzenia, aby odnaleźli najbliższy automatyczny defibrylator AED.