Jakie są najczęstsze przyczyny niedokrwienia serca u dorosłych? Jak objawia się przewlekłe niedotlenienie mięśnia sercowego? Czy choroba niedokrwienna to to samo, co choroba wieńcowa? Zapraszamy do lektury!
Choroba niedokrwienna serca to zespół objawów prowadzący do zaburzeń pracy układu krążenia. W wyniku choroby do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze, co zwiększa ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego oraz powoduje niedotlenienie serca. Schorzenie to może być leczone farmakologicznie lub zabiegowo (w przypadku ostrego niedokrwienia) i w 90% przypadkach prowadzi do choroby wieńcowej.
Do najczęstszych przyczyn niedokrwienia serca należy nadmierne stężenie cholesterolu we krwi oraz odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego zmniejsza się światło naczyń i przepływ krwi zostaje ograniczony.
Inne przyczyny niedokrwienia serca to:
Ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które są narażone na długotrwałe sytuacje stresowe, palą papierosy i niewłaściwie się odżywiają, doprowadzając się do anemii lub, wręcz odwrotnie, do nadmiernej otyłości. Na chorobę niedokrwienną serca są najbardziej narażeni mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety po 55 roku życia. Do grup ryzyka należą także osoby, u których w rodzinie były przypadki choroby niedokrwiennej serca.
Do objawów przewlekłego niedotlenienia serca należą:
Leczenie choroby niedokrwiennej serca opiera się na lekach, które obniżają ciśnienie krwi, spowalniają rytm serca, rozszerzają naczynia wieńcowe i poprawiają przepływ krwi w tętnicach. Dzięki temu serce chorego jest mniej obciążone oraz zostaje zaopatrzone w niezbędny tlen.