Zawał serca mięśniowego dotyka najczęściej osób chorych na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. W wyniku zamknięcia światła jednej lub więcej tętnic wieńcowych do serca przestaje docierać tlen oraz niezbędne substancje odżywcze. Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka zawału serca? Jak dbać o układ krążenia i najważniejszy mięsień w naszym ciele? Zapraszamy do lektury!
Zawał serca dotyka w szczególności osób, które:
Poza czynnikami związanymi ze stylem życia i dietą, dużą rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne. Zawał serca występuje częściej u osób obciążonych genetycznie chorobami serca, zwłaszcza jeśli u kogoś w rodzinie zawał wystąpił we wczesnym wieku.
Inne czynniki to płeć (ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest wyższe u mężczyzn) oraz wiek (ryzyko zawału wzrasta z wiekiem). Szanse na zawał serca są większe u osób otyłych, niedbających o dietę i nieuprawiających aktywności fizycznych (także w młodym wieku!).
Do najczęstszych objawów zawału serca należy gwałtowny ból w klatce piersiowej, odczuwany w sytuacjach stresowych lub w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Chory odczuwa duszność i brakuje mu tchu. Charakterystyczną cechą bólu zawałowego jest również promieniowanie do lewej części ciała.
Inne, często bagatelizowane, objawy zawału serca to:
Leczenie choroby niedokrwiennej serca opiera się na lekach, które obniżają ciśnienie krwi, spowalniają rytm serca, rozszerzają naczynia wieńcowe i poprawiają przepływ krwi w tętnicach. Niebagatelne znaczenia ma również dieta! Dieta dla zawałowca to dieta bogata w błonnik pokarmowy, antyoksydanty, potas, magnez, selen i mangan. Należy spożywać duże ilości surowych warzyw oraz zadbać o to, by posiłki były bogate w witaminy C, D, E, B. Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić tłuszczami roślinnymi, zalecane jest unikanie solenia potraw oraz spożywania nadmiernej ilości cukru.
Zakazane produkty spożywcze, to: