Zakrzepica to choroba zapalna żył, której objawy mogą zostać łatwo przeoczone. Chory często nie jest świadom zaburzeń związanych z układem krążenia. Jakie są najważniejsze objawy zakrzepicy? Zapraszamy do lektury!
Zakrzepica żylna to choroba zakrzepowo-zatorowa, która wynika z nadmiernego tworzenia się w naczyniach krwionośnych skrzeplin (zakrzepów). W konsekwencji zmniejsza się średnica naczynia i może dojść do zastoju krwi w wyniku utrudnionego odpływu krwi obwodowej do serca.
Wyróżnia się zakrzepicę żył głębokich, zakrzepicę żył powierzchniowych, zatorowość płucną oraz zakrzepicę żył wątrobowych (tzw. zespół Budd-Chiariego). Pierwszym objawem zakrzepicy jest gwałtowny ból w łydce, który może się nasilać podczas poruszania. Jakie są inne najważniejsze objawy, których nie należy ignorować?
Zakrzepy tworzą się najczęściej w żyłach udowych i biodrowych. Bólowi często towarzyszy obrzęk kończyny poniżej zakrzepu.
Najważniejsze objawy zakrzepicy to:
Inne objawy to tzw. objaw Payra – ból stopy przy ucisku, objaw Liskera – ból podudzia przy opukiwaniu i objaw Mayra – ból łyski przy ucisku. Schorzenie może współwystępować razem z żylakami kończyn dolnych.
Ryzyko zachorowania na zakrzepicę wzrasta wraz z wiekiem. Stan zdrowia układu krwionośnego zależy także od prowadzonego trybu życia. Do powstania zakrzepicy mogą przyczynić się doustne środki hormonalne, a także przebyte infekcje. Stanom zapalnym sprzyja siedzący tryb życia i otyłość. Ryzyko zakrzepicy jest większe u osób ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi, reumatyzmem oraz cukrzycą.
Ponieważ choroba często ma bezobjawowy przebieg, do lekarza najczęściej zgłaszają się osoby z zaawansowaną zakrzepicą. Leczenie zakrzepicy opiera się głównie na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, chroniących ściany żył oraz rozrzedzających krew.
UWAGA: Po zaobserwowaniu objawów zakrzepicy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Diagnozę wykonuje się w oparciu o skalę Wellsa. Zaawansowana nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań i uszkodzeń układu krwionośnego!