Niskie ciśnienie krwi często towarzyszy takim chorobom jak niedoczynność nadnerczy, padaczka, cukrzyca, czy anemia. Czy jest tak samo groźne, jak nadciśnienie tętnicze? Jak je podwyższyć? Zapraszamy do lektury!
Niskie ciśnienie krwi, inaczej niedociśnienie tętnicze, hipotonia, lub hipotensja, to stan organizmu, w którym ciśnienie skurczowe krwi nie osiąga 90 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe jest mniejsze niż 50 mg Hg. Stan ten nie jest aż tak groźny, jak nadciśnienie tętnicze, ale również charakteryzuje się nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Główne objawy niskiego ciśnienia krwi to:
Niedociśnienie może być niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy w jego wyniku dojdzie do utraty przytomności i zemdlenia, np. na ulicy lub w trakcie prowadzenia pojazdu. Jak je poprawić? Czy da się podwyższyć ciśnienie?
Prawidłowe wartości ciśnienia dla dorosłych, to:
Powyżej tych wartości mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem lub nadciśnieniem, natomiast poniżej – z niedociśnieniem. Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z hipotonią?
Aby uniknąć dolegliwości związanych z niskim ciśnieniem krwi, warto:
Niedociśnienie diagnozuje się w trakcie badania moczu, EKG oraz morfologii. W krytycznych sytuacjach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Wtedy podawane są środki takie jak Cardiamidum, czy Cardiol C.
Z niskim ciśnieniem da się żyć, ale trzeba uważać na kilka rzeczy. Ważne jest, by: