Oto dieta na zdrowe serce

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aby cieszyć się zdrowym sercem, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad dietowych. Jak uchronić swój układ krążenia przed miażdżycą i zmniejszyć ryzyko ataku serca?  Czy istnieje przepis na zdrowe serce? Jak się odżywiać zdrowo? Zapraszamy do lektury!

Ogranicz sól i cukier w posiłkach

Aby cieszyć się zdrowym sercem, zalecane jest, by ograniczyć ilość cukru i soli w posiłkach. Należy unikać produktów typu fast food, jedzenia z puszki, sosów w proszku, produktów wędzonych, słonych przekąsek i produktów konserwowanych. Warto ograniczyć także ilość spożywanego cukru i słodyczy.

Wprowadź do diety produkty bogate w potas, selen i mangan

Spożywanie produktów bogatych w potas, selen i mangan pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Selen i mangan znajdziesz między innymi w cebuli i czosnku, z kolei w potas bogate są:

  • banany
  • rośliny strączkowe
  • orzechy
  • groszek

Zadbaj o to, by w codziennej diecie pojawiły się niezbędne witaminy

Nie od dziś wiadomo, że witaminy są niezbędne dla zdrowia organizmu ludzkiego. Witaminy, które stoją na straży układu krążenia to C, D, E, B3 oraz B6.

  • Witamina C to antyoksydant chroniący przed nadciśnieniem i chorobą wieńcową, jej najlepszym źródłem jest papryka, pomarańcza, papaja, jarmuż, brukselki, brokuł oraz czarne porzeczki.
  • Witaminę D można znaleźć w takich produktach jak makrele, łosoś, przetwory mleczne oraz tuńczyk, jej synteza skórna jest pobudzana przez promieniowanie słoneczne.
  • Witamina E jest zalecana przez kardiologów, ponieważ wzmacnia serce. W pożywieniu występuje między innymi w migdałach, olejach roślinnych, orzechach  i kiełkach.
  • Witamina B3 obniża poziom cholesterolu we krwi, znaleźć ją można w awokado, daktylach, chudej cielęcinie, drobiu i figach.
  • Witamina B6, czyli inaczej pirydoksyna, zapobiega pojawieniu się choroby wieńcowej, bogate w nią są płatki owsiane, kapusta, drób oraz mleko.

Wprowadź do diety nienasycone kwasy tłuszczowe

Aby uchronić się przed atakiem serca i miażdżycą, należy spożywać produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu wchłanianie cholesterolu do krwi przebiega wolniej, co zmniejsza ryzyko miażdżycy, kwasy omega-3 zapobiegają również stanom zapalnym naczyń krwionośnych. Badania kardiologa i specjalisty chorób serca, Aseem Malhotra wykazały, że odsetek zawałów serca i udarów jest mniejszy u osób, które:

  • Wprowadziły do swojej diety tłuste ryby
  • Uzupełniały dietę o olej lniany, bogaty w kwasy omega-3
  • Zamieniły tłuszcze zwierzęce i tłuste produkty mleczne w diecie na tłuszcze roślinne