Otyłość a problemy z sercem

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. To także poważne zagrożenie dla zdrowia. U osób z wyraźną otyłością występują problemy ze stawami i układem oddechowym, nadwaga odbija się również niekorzystnie na pracy układu krążenia. Jak otyłość wpływa na pracę serca? Zapraszamy do lektury!

Nadwaga – zagrożenia dla układu krążenia

Nadwaga, a raczej wywołane przez nią zaburzenia metaboliczne to jedna z częstych przyczyn chorób układu krwionośnego, ponieważ podnosi znacznie ryzyko wystąpienia zakrzepów i choroby zakrzepowo-zatorowej, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz może przyczyniać się do niewydolności i choroby niedokrwiennej serca. Ciśnienie krwi rośnie razem z masą ciała, dlatego też u osób z nadwagą i otyłością brzuszną o wiele częściej występuje nadciśnienie tętnicze. Wraz z nadwagą, zwiększa się częstość akcji serca i zapotrzebowanie na tlen, natomiast zmniejsza się przepływ krwi przez narządy. Tłuszcz odkłada się na ścianach tętnic, zwiększając ryzyko wystąpienia miażdżycy, wzrasta poziom cholesterolu we krwi, rośnie także ryzyko wystąpienia chorób żył oraz zawału serca. Osoby otyłe są kilkukrotnie bardziej narażone na zawał serca niż osoby szczupłe, problem ten nie dotyczy jedynie osób w starszym wieku, ale coraz młodszych ludzi!

Jak chronić się przed nadwagą?

Podstawowe sposoby ochrony przed nadwagą to aktywny tryb życia oraz zróżnicowana, zdrowa dieta. Należy spożywać duże ilości warzyw i owoców, pić dużo wody, regularnie ćwiczyć i zmienić nawyki, zwłaszcza te związane z używkami. Dieta powinna zawierać mało soli, ale dużo błonnika pokarmowego, a także cennych kwasów tłuszczowych (pochodzących z olejów roślinnych lub morskich ryb). Nie należy zagęszczać potraw, powinno się również unikać słodkich napojów oraz słonych przekąsek. Aby nie dopuścić do choroby wieńcowej i nadciśnienia, należy regularnie uprawiać sporty i spacerować. U osób otyłych serce musi wykonywać o około 50% więcej pracy niż u osób z prawidłową masą ciała, to ogromne obciążenie dla mięśnia sercowego!

Nadwaga szkodzi nie tylko sercu!

Nadwaga działa niekorzystnie na cały organizm, nie tylko na układ krążenia.

U osób otyłych częściej występuje:

  • Cukrzyca
  • Niewydolność układu oddechowego
  • Problemy z układem moczowym
  • Schorzenia układu kostnego
  • Choroby układu pokarmowego