Picie alkoholu i jego wpływ na serce

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do schorzeń wielu układów ludzkiego organizmu, w tym także układu krążenia. Nadmierne ilości spożywanego alkoholu mogą przyczynić się do rozwinięcia nadciśnienia tętniczego oraz powodować zaburzenia rytmu serca. Jak picie alkoholu wpływa na serce? Zapraszamy do lektury!

Szkodliwy wpływ alkoholu na serce

Alkohol zaburza pracę układu krążenia. Pity w małych ilościach powoduje krótkotrwałe i nieszkodliwe zaburzenia, ale nadużywany może przyczynić się do trwałych uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz serca, zwłaszcza jeśli jest spożywany w nadmiernych ilościach przez wiele lat.

Osoby borykające się z nadciśnieniem powinny unikać alkoholu, przeciwwskazane jest również zażywanie nawet niewielkich dawek alkoholu w połączeniu z lekami. Badania dowiodły, że wypicie 12,5 jednostek (1 jednostka to 10 gramów czystego etanolu) w ciągu tygodnia zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca o 14%, wzrastają szanse na niewydolność serca oraz śmiertelne w skutkach nadciśnienie (aż o 24%!).

Standardowa jednostka alkoholu – ile to jest?

Jedna jednostka alkoholu to ilość, w której znajduje się 10 gramów czystego etanolu. W praktyce odpowiada to szklance piwa, 100 ml wina o stężeniu około 12% lub kieliszkowi wódki o pojemności 30 ml.

Kardiomiopatia alkoholowa – co to takiego?

Wieloletnie nadużywanie napojów alkoholowych może doprowadzić do wystąpienia ciężkiej i nieuleczalnej choroby – kardiomiopatii alkoholowej. W efekcie komory serca rozciągają się do nadnaturalnie wielkich rozmiarów i tracą swoją wydolność. Serce przestaje radzić sobie z pompowaniem krwi, co może się skończyć nagłą śmiercią.

Pozytywny wpływ alkoholu na serce

Badania wykazały, że spożywanie niewielkich ilości czerwonego wina może mieć pozytywny wpływ na układ krwionośny i serce. Czerwone wino zawiera duże ilości antyoksydantów – polifenoli, a także potas, magnez, wapń, żelazo i flawonoidy, które chronią przed miażdżycą, nadciśnieniem i zakrzepami. Dieta dobra dla serca nie powinna jednak opierać się tylko i wyłącznie na winie, aby dbać o swoje serce, należy ograniczyć ilość soli i tłuszczy zwierzęcych w pożywieniu oraz spożywać duże ilości ryb morskich, warzyw i owoców. Idealne dla prawidłowej pracy układu krążenia jest dieta śródziemnomorska.