Poznaj objawy zakwaszenia organizmu!

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zakwaszenie organizmu to problem, który dotyczy aż 80% populacji europejskiej. Jakie są objawy zakwaszenia organizmu? Które produkty je wywołują? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w tkankach oraz w krwi. Krótkotrwałe zakwaszenie nie jest niebezpieczne, ale w wyniku kumulacji kwaśnych produktów przemiany materii organizm jest bardziej narażony na infekcje.

Zakwaszenie organizmu może współwystępować z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, czy osteoporoza. Brak równowagi kwasowo-zasadowej powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i immunologicznego. Zakwaszenie może przyczynić się do kamicy nerkowej, zaburzeń układu hormonalnego oraz zaburzeń pracy serca. Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Spektrum objawów zakwaszenia jest bardzo szerokie, dlatego choroba ta jest trudna do zdiagnozowania.

Najczęstsze objawy, to:

  • Problemy z trawieniem
  • Bóle mięśni i kręgosłupa
  • Wahania wagi
  • Obniżenie samopoczucia i wahania nastroju
  • Trudności z koncentracją
  • Migreny
  • Zaburzenia snu
  • Stany depresyjne
  • Nadmierne wypadanie włosów
  • Pogorszenie stanu cery
  • Łamliwość paznokci

Oceny poziomu zakwaszenia organizmu dokonuje się poprzez kilkukrotne badanie pH moczu.

Objawy zakwaszenia organizmu – co jeść, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie?

Do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi najczęściej nieprawidłowa dieta. Zakwaszenie może wystąpić także wskutek zatrucia toksynami lub ciężkimi metalami. Aby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, należy stosować dietę alkaliczną, tzn. wyeliminować z pożywienia produkty wysoko przetworzone i wzbogacić dietę w produkty zasadotwórcze. Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce.

Produkty, które zakwaszają nadmiernie organizm, to między innymi słodycze, mięso, produkty zbożowe, słone przekąski, sery oraz jajka. Do zakwaszenia organizmu przyczyniają się także diety odchudzające oraz używki. Aby wyleczyć zakwaszenie, wskazana jest również umiarkowana aktywność fizyczna oraz komponowanie posiłków w oparciu o wskaźnik PRAL (z języka angielskiego: Potential Renal Acid Load).