Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy w dużej mierze od wieku i stanu zdrowia. Ile wynosi prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka? Kiedy można mówić o nadciśnieniu? Zapraszamy do lektury!
Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic. Wyróżnia się ciśnienie:
Ile wynosi prawidłowe ciśnienie krwi? Norma zależy od wielu czynników, takich jak na przykład wiek oraz ogólny stan zdrowia.
U dorosłych idealna norma przyjęta dla wartości ciśnienia skurczowego to 120. Wartość pomiędzy 120 i 140 jest dalej prawidłowa, ale może sugerować zagrożenie nadciśnieniem. Prawidłowa wartość ciśnienia rozkurczowego to 80, w przypadku nadciśnienia ciśnienie rozkurczowe może osiągać wartość w przedziale 90 – 99.
Idealne ciśnienie tętnicze krwi u człowieka wynosi 120/80, natomiast prawidłowe 120-129/80-84. Wartości powyżej tej normy są uznawane za wysokie i sugerują nadciśnienie tętnicze. W zależności od wartości pomiaru, u pacjenta można zaobserwować nadciśnienie tętnicze, umiarkowane nadciśnienie lub ciężkie nadciśnienie tętnicze (wartości większe lub równe 180/110).
Wartości ciśnienia tętniczego u dzieci różnią się w zależności od wieku, płci oraz wysokości ciała. Normy odczytuje się z siatek centylowych. Siatki ciśnienia tętniczego dla chłopców oraz dziewcząt, skategoryzowane wg wieku i wysokości ciała są dostępne między innymi na stronie internetowej Centrum Zdrowia Dziecka. Z pomocą tych diagramów można wyznaczyć normy centylowe ciśnienia krwi skurczowego (SBP) oraz rozkurczowego (DBP).
Pomiar ciśnienia powinien być wykonywany w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji siedzącej lub leżącej. Przed wykonaniem pomiaru należy odpocząć (od 5 do 30 minut, w zależności od tego, czy wykonywano wcześniej duży wysiłek fizyczny).
Pomiaru dokonuje się z użyciem ciśnieniomierza, w trakcie wykonywania badania ręka powinna być oparta na stole lub łóżku. Aby pomiar był prawidłowy, na pół godziny przed badaniem nie powinno się pić kawy ani palić tytoniu.