Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przeszczep serca inaczej transplantacja to zabieg wykonywany u osób chorych, u których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mięśnia sercowego, a wszystkie inne metody leczenia nie przyniosły żadnego rezultatu. Po tak ciężkim zabiegu każdy z pacjentów, jak i jego bliscy zadają sobie pytanie… ile można żyć po przeszczepie serca?

Transplantacja serca – kto może zostać dawcą

Wyzwaniem dla tej dziedziny w medycynie jest na pewno bardzo mała liczba dawców, a pacjencji zakwalifikowani do zabiegu przeszczepienia sercu potrafią czekać ponad rok. Obecnie najczęstszymi dawcami są ludzie po udarze mózgu lub po nieudanych zabiegach neurochirurgicznych. W ostatnich latach bardzo rzadko transplantuje się narządy od dawców po wypadkach komunikacyjnych, ze względu rozwinięcia metody ratowania życia. Najlepszym dawcą jest chory poniżej 40 roku życia, który jest najmniej narażony na chorobę wieńcową lub inne schorzenia serca. Taki dawca powinien mieć zbliżoną wagę do odbiorcy, bo serce w ciele człowieka ważącego 50 kg nie będzie wstanie funkcjonować w ciele, które waży 90 kg.

Przeciwwskazania do przeszczepu serca

  • nieodwracalne nadciśnienie płuc
  • współistniejące choroby skracające życie
  • wiek po 65 roku życia
  • cukrzyca
  • aktywna infekcja
  • nieodwracalna niewydolność nerek i wątroby
  • ciężka otyłość
  • zaburzenia psychiczne
  • nadużywanie alkoholu i substancji toksycznych
  • choroba nowotworowa aktywna albo w remisji
  • aktywna choroba wrzodowa żołądka

Jak wygląda zabieg przeszczepu serca?

Po przecięciu mostka, przy wykorzystaniu krążenia pozaustrojowego, chirurg usuwa chore serce, odcinając je na poziomie przedsionków lub wysokości dużych naczyń uchodzących z serca. Następnie w to miejsce wszywa się serce dawcy ( łącząc ze sobą przedsionki). Zabieg trwa kilka godzin i pod wieloma aspektami nie różni się od innych zabiegów kardiochirurgicznych przeprowadzanych w krążeniu pozaustrojowym.

Czy jakoś życia po przeszczepie ulega zmianie?

W naszym codziennym życiu spotykamy wiele osób z przeszczepionym sercem…reagują i funkcjonują jak każdy zdrowy człowiek, który nie przeszedł takiej operacji. Dla biorcy serca najgorszym czasem jest pierwszy rok po transplantacji, który jest dla niego rokiem „nauki” wyrzeczeń. Taka osoba musi unikać dużych skupisk ludzi, aby nie nabawić się infekcji oraz nie może wykonywać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Jak długo można żyć po przeszczepie serca?

To zależy w jakim wieku był biorca, i jaki był jego ogólny stan zdrowia. Duże znaczenie ma też to jak dbamy o takie przeszczepione serce. Na pewno nie można palić papierosów, pić alkoholu… a sam biorca powinien mieć zbilansowaną dietę. Z przeszczepionym sercem można dożyć nawet 30 lat.