Nadciśnienie tętnicze (łac. Hypertonia arterialis) to cichy zabójca XXI wieku. Objawy nadciśnienia we wczesnym etapie choroby są praktycznie niezauważalne. Jak je rozpoznać? Na czym polega leczenie nadciśnienia? Zapraszamy do lektury!
Nadciśnienie objawia się podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. To choroba cywilizacyjna i wciąż najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie, który przed długie lata choroby nie daje praktycznie żadnych objawów.
Nadciśnienie to choroba, która może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, dlatego bardzo trudna jest diagnoza na wczesnym etapie. Co powinno wzbudzić niepokój?
Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego to:
Wczesną diagnozę nadciśnienia ułatwiają regularne kontrole ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowa wartość ciśnienia skurczowego około 120 mm Hg (wartość optymalna może być mniejsza niż 120, wartość wysoka prawidłowa może wynosić nawet 139), natomiast ciśnienia rozkurczowego od 80 do 84 mm Hg (wartość wysoka prawidłowa to 89 mm Hg). W przypadku, gdy wartości wskaźników są wyższe, możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem.
W leczeniu nadciśnienia obowiązkowo należy zmienić styl życia i zminimalizować ilość czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego. Należy zwiększyć aktywność fizyczną, rzucić palenie, ograniczyć spożycie soli i alkoholu i zmienić dietę (najlepiej na śródziemnomorską). Leczenie jest przewlekłe, stosuje się leki obniżające ciśnienie, preparaty moczopędne oraz beta-blokery – pojedynczo lub też w połączeniach.