Ten cichy zabójca XXI wieku zagraża także Tobie

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nadciśnienie tętnicze (łac. Hypertonia arterialis) to cichy zabójca XXI wieku. Objawy nadciśnienia we wczesnym etapie choroby są praktycznie niezauważalne. Jak je rozpoznać? Na czym polega leczenie nadciśnienia? Zapraszamy do lektury!

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca XXI wieku

Nadciśnienie objawia się podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. To choroba cywilizacyjna i wciąż najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie, który przed długie lata choroby nie daje praktycznie żadnych objawów.

Poznaj dyskretne objawy nadciśnienia!

Nadciśnienie to choroba, która może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, dlatego bardzo trudna jest diagnoza na wczesnym etapie. Co powinno wzbudzić niepokój?

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego to:

 • Zawroty głowy
 • Uczucie zmęczenia
 • Krwawienie z nosa
 • Zaburzenia snu
 • Ogólna nerwowość
 • Uczucie ucisku w głowie i ból
 • Uczucie duszności
 • Kołatanie serca i uczucie ucisku

Jak sprawdzić, czy ciśnienie jest prawidłowe?

Wczesną diagnozę nadciśnienia ułatwiają regularne kontrole ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowa wartość ciśnienia skurczowego około 120 mm Hg (wartość optymalna może być mniejsza niż 120, wartość wysoka prawidłowa może wynosić nawet 139), natomiast ciśnienia rozkurczowego od 80 do 84 mm Hg (wartość wysoka prawidłowa to 89 mm Hg). W przypadku, gdy wartości wskaźników są wyższe, możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem.

Jakie są wartości ciśnienia tętniczego w przypadku nadciśnienia?

 • Nadciśnienie tętnicze łagodne – ciśnienie tętnicze skurczowe – 140 – 159 mm Hg, rozkurczowe – 90 – 99 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze umiarkowane – ciśnienie tętnicze skurczowe – 160 – 179 mm Hg, rozkurczowe – 100 – 109 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze ciężkie – ciśnienie tętnicze skurczowe – powyżej 180 mm Hg, rozkurczowe – powyżej 110 mm Hg

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

W leczeniu nadciśnienia obowiązkowo należy zmienić styl życia i zminimalizować ilość czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego. Należy zwiększyć aktywność fizyczną, rzucić palenie, ograniczyć spożycie soli i alkoholu i zmienić dietę (najlepiej na śródziemnomorską). Leczenie jest przewlekłe, stosuje się leki obniżające ciśnienie, preparaty moczopędne oraz beta-blokery – pojedynczo lub też w połączeniach.