Ludzki układ krwionośny to układ zamknięty. Oznacza to, że krew nie wylewa się do jam ciała, krąży po naszym organizmie w specjalnych naczyniach. Te naczynia krwionośne, to tętnice i żyły, a także naczynia włosowate. Jak są zbudowane? Jaka jest ich rola? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym wpisie!
Tętnice i żyły w ciele człowieka mają postać tętniących cew, które rozszerzają się i zwężają zgodnie z pracą serca. Naczynia te składają się z trzech warstw.
Są to:
Po co mamy tętnice i żyły?
Naczynia krwionośne takie jak tętnice i żyły mają za zadanie:
Dzięki nim w naszym ciele regulowane jest ciśnienie, odgrywają one także bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała i pH. Natomiast naczynia włosowate służą do transportu gazów i składników odżywczych pomiędzy krwią i komórkami ciała.
Tętnice i żyły różnią się od siebie funkcją i budową. Tętnice (czyli arterie) wyprowadzają krew z serca, ich ściany są szerokie i napięte. Ponieważ ciśnienie przepływające przez arterie jest wyższe, posiadają one grubą warstwę środkową i więcej elementów sprężystych oraz komórek mięśniowych.
Żyły doprowadzają krew do serca, ich ściany są cienkie i wiotkie, żyły mają większe światło niż tętnice oraz posiadają zastawki. Ich funkcją jest zapobieganie cofaniu się krwi.
Zarówno tętnice, jak i żyły dzielimy na naczynia małe, średnie i duże. Małe tętnice to naczynia typu mięśniowego. Tętnice średnie to tzw. arterie mieszane – są one formami pośrednimi pomiędzy arteriami sprężystymi i mięśniowymi. Duże arterie to naczynia typu sprężystego. Specjalnym rodzajem tętnicy jest aorta – to główna i największa tętnica w naszym ciele.
Naczynia krwionośne szyjne mają za zadanie doprowadzić utlenowaną krew do mózgu. Leżą one po obu stronach krtani. Wyróżniamy tętnicę szyjną wspólną, a także tętnicę szyjną zewnętrzną i wewnętrzną. Analogicznie z nimi przebiega pień żył szyjnych wewnętrznych i zewnętrznych.
Tętnice i żyły kończyny dolnej to żyły głębokie i powierzchowne. Towarzyszą one naczyniom chłonnym oraz nerwom. Żyły głębokie poniżej żyły podkolanowej występują najczęściej w liczbie 2 lub 3 i towarzyszą jednoimiennym tętnicom.
Tętnice i żyły kończyny górnej to wyposażone w zastawki żyły głębokie (które towarzyszą tętnicom, najczęściej jako dwie oddzielne żyły) i żyły powierzchowne (którym towarzyszą pnie limfatyczne i gałęzie nerwowe i nie posiadają odpowiadających tętnic). System żylny jest lepiej wykształcony po stronie tylnej dłoni, natomiast system tętnic jest lepiej wykształcony po stronie przedniej.
Do najbardziej znanych chorób układu krwionośnego należą: