Tlenoterapia w warunkach domowych

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tlenoterapia w domu to innowacyjna metoda leczenia, która wykorzystuje tlen jako lek. Co w niej takiego wyjątkowego? Pacjent nie musi przebywać stale na oddziale SOR, tylko może korzystać z urządzenia – koncentratora tlenu w zaciszu własnego domu, a nawet poza domem, np. w samochodzie.

Dla kogo jest zalecana tlenoterapia?

Tlenoterapia jest zalecana przede wszystkim w stanach niewydolności oddechowej, np. w trakcie POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Jest zalecana także wtedy, gdy u pacjenta doszło do:

  • zatrzymania oddechu,
  • zawału mięśnia sercowego.

Z tlenoterapii mogą korzystać także chorujący na:

  • astmę,
  • chorobę dekompresyjną,
  • mukowiscydozę,
  • rozstrzenie oskrzeli.

Jakie urządzenia wykorzystuje się do tlenoterapii?

Tlenoterapia poza szpitalem jest możliwa dzięki nowoczesnym koncentratorom tlenowym. To urządzenia, zarówno stacjonarne, jak i przenośne, które zagęszczają tlen pobierany z powietrza i przekazują go w odpowiednim stężeniu pacjentowi. Dawkowanie tlenu jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta i można je regulować w dowolnym momencie, w zależności od jego potrzeb i stanu zdrowia.

Ile kosztują nowoczesne aparaty tlenowe?

Nowoczesne modele aparatów tlenowych mają niewielki rozmiar i są dostępne w wersjach stacjonarnych oraz mobilnych. Stacjonarny aparat tlenowy to urządzenie, z którego korzysta się w określonym miejscu – w pracy, w domu lub w przychodni. Aparat tlenowy przenośny to mobilny aparat, który może być używany w dowolnym miejscu, nawet w trakcie jazdy samochodem.

Koszt takich urządzeń wynosi od kilku (aparat stacjonarny) do nawet kilkunastu tysięcy złotych (aparat przenośny). Jeśli chory chciałby wypożyczyć takie urządzenie i z niego regularnie korzystać, powinien się przygotować na wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Na szczęście w niektórych sytuacjach możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie tlenoterapii?

Chorzy, którzy cierpią na POCHP, mogą się ubiegać o refundację domowego leczenia tlenem, muszą oni jedynie spełnić warunki kwalifikujące do udziału w programie NFZ DLT (program domowego leczenia tlenem). Inny sposób na pozyskanie dotacji to wniosek do PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Znane są sytuacje, gdy wnioskodawca otrzymał w ten sposób nawet do 90% kwoty potrzebnej na zakup aparatury.