Dekontaminacja ma na celu ochronę przed skażeniami biologicznymi. Najnowsze urządzenia do dekontaminacji powietrza w szpitalach są w pełni zautomatyzowane. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Dekontaminacja to proces czyszczenia pomieszczeń, który ma na celu ochronę przed skażeniami biologicznymi. Zagrożenia biologiczne dzielą się na kilka poziomów, pacjenci i pracownicy szpitali są narażeni między innymi na:
Biodekontaminatory korzystają z zaawansowanych technologii – w celu oczyszczenia pomieszczeń wykorzystuje się nadtlenek wodoru w fazie gazowej. Substancja ta jest śmiertelna dla wszystkich mikroorganizmów.
Najnowsze urządzenia do dekontaminacji powietrza w szpitalach mogą być używane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Sprzęt ten, dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu, zapewnia ciągłość pracy. Do obsługi dekontaminatorów nie trzeba angażować personelu szpitalnego.
Dodatkowe zalety sprzętu do dekontaminacji, to:
Pomieszczenia, które najczęściej poddawane są dekontaminacji, to:
Urządzenia do dekontaminacji są łatwe w użyciu, możliwe jest ustawienie cyklu ich pracy. Dekontaminować można także urządzenia, magazyny odpadów medycznych, poczekalnie, banki krwi oraz różnego rodzaju sprzęt (nie tylko medyczny). Technologia ta ma bardzo szerokie spektrum aktywności wirusobójczej, bakteriobójczej i grzybobójczej. Dzięki jej regularnemu stosowaniu, pacjenci oraz personel są chronieni przed skażeniami biologicznymi, które mogłyby zagrozić ich zdrowiu, a nawet życiu.